Açlığa Karşı Güç Depolayan Gıdalar

0

Açlığa Karşı Güç Depolayan Gıdalar

Kuşkusuz vitaminleri doğal yoldan almak bilinen en etkili ve sağlıklı yoldur. İSMAİL AĞAR / BUGÜN
Stresi gideren en yararlı madde ise magnezyum.

DR. Stresi önleyen maddeler mineral olarak kalsiyum ve magnezyumdur. Magnezyum vücuttaki 300’den fazla hormonu harekete geçirerek, kalp ve kas gücünü kontrol altına alıyor
B vitamin grupları yine aynı şekilde strese karşı vitaminlerdir. Sinirleri besleyen vitaminler tam olarak karşılandığında vücut direnci de yükselir. Ancak unutulmamalıdır ki stres bu vitaminlere olan ihtiyacı arttırır.
Bunun için bolca sebze ve meyve, ayrıca süt ürünleri, patates, makarna ve kepek ekmeği tüketmek gerekir. Strese karşı en yararlı madde magnezyumdur. Magnezyum; vücuttaki 300′ den fazla hormonu harekete geçirerek, kalp ve kas gücünü kontrol altına alır. Stres hormonlarının üretimi için gerekli olan magnezyumu kepek ürünlerinden, fındık, badem, muz ve kabak çekirdeğinden alabilirsiniz. Hafıza gücü, öğrenme ve konsantrasyon artışı sağlayan B vitamininin de strese karşı da koruyucu olduğu bilinmektedir. B grubu vitaminler; tahıllar, yağsız et, böbrek, yürek, beyin, karaciğer, tavuk, ceviz, yumurta, kepek ekmeği, pirinç, bezelye, yerfıstığı, beyaz ekmek, patates, tavuk, az pişmiş biftek ve sütte bulunur.
H vitamini olarak da bilinen biyotin, yetersizliğinde depresyon, deride pullanma, iştahsızlık belirtileri gösterir. Yumurta, süt, balık, peynir biyotinin en iyi kaynaklarındandır. Özellikle yüksek tempoda ve stresli ortamlarda çalışanların iftar menüsünde meyve, sebze, salata, yulaf ezmesi veya kepek veya çavdar bulunması faydalı olacaktır.
Vitamin ve mineral desteğini eksik etmeyin
Vücudumuz farklı enfeksiyon ve ajanlarla savaşmak için bağışıklık sistemine sahiptir. Güçlü bağışıklık sistemi vücudu enfeksiyonlardan kansere pek çok hastalıktan korumak için bazı temel vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Ramazan boyunca mönünüze ekleyeceğiniz bazı besin maddeleri bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesini sağlayarak sonbaharda karşılaşabileceğiniz enfeksiyonlara karşı sizi koruyacaktır. Bunların başında C, E ve A vitamini olmak üzere B1, B6 vitaminleri çinko, selenyum, demir gelmektedir.
C VİTAMİNİ: Serbest radikallere karşı savunma mekanizması güçlendirir. Limon, portakal, çilek, greyfurt, kivi, dolmalık biber, enginar, brokoli, fasulye, maydanoz, kuşburnu.
E VİTAMİNİ: Kalp krizi riskini azaltır, kanserden korur. Ayçiçek yağı, zeytin yağı, fındık, badem, soya, ceviz,fıstık
A VİTAMİNİ: Havuç, ıspanak, kabak, marul, brokoli, karaciğer ve domateste bulunuyor. Bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısında önemli derecede artış sağlar.
Bağışıklık sistemini güçlendiren mönü
SAHUR
1 kase Sebze çorbası (soğan,yeşil fasulye, lahana, havuç, domates, kereviz, maydonoz ile yapılmış)
1-2 dilim kepekli yahut çavdar ekmeği
1 dilim yağsız beyaz peynir
Domates l 1 adet şeftali
YA DA
1 kase sebze çorbası
1 tabak etli sebze yemeği
1 dilim esmer ekmek
2 adet ceviz
İFTAR
1 kase Sebze çorbası
15 dakika sonra
1 yumurtanın sarısı ve 2 beyazından yapılmış menemen
1 kaşık bulgur pilavı
Salata
Yemekten 2 saat sonra 1 adet elma rendesi üzerine 1 tatlı kaşığı bal ve tarçın

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.