Adet gecikmesine neden olan hastalıklar

0

Adet gecikmesine neden olan hastalıklar
Eğer adet gecikmesi bir kereye mahsus bir olmuşsa, bu durumun nedeni stres, kullanılan bir takım ilaçlar gibi ciddiye alınması gerekmeyen sebeplerden kaynaklıdır.
Hangi hastalıklar adet gecikmesine neden olur?
Adet gecikmesine neden olan hastalıklar grubunun başında polikistik over sendromu geliyor. Lakin sürekli yaşanan adet gecikmelerini ciddiye almamak sağlığımızı tehdit eden bir unsura göz yummak anlamına gelir.
Adet gecikmesini nedenleri kimi zaman bir takım hastalıklardan mütevellit husule geldiği için, sürekli olarak adet gecikmesi yaşayan, adet düzensizliğine maruz kalan kadınlara uzmanların tavsiyeleri, mutlaka en kısa süre içinde bir hekime muayene olmalıdır. Bu konuda bilgilenmeniz ve durumunuzu önemsemeniz için sizlere adet gecikmesine sebep olan hastalıklar nelerdir bunlardan bahsettik
Ekseri gecikmelerin %30’u bu sorundan kaynaklıdır. Adet gecikmesi, yumurtlama bozukluğu ve aşırı kıllanma gibi şikayetleriniz varsa polikistik over sendromundan şüphe edebilirsiniz. Bir diğer adet gecikmesine sebep olan hastalık ise, primer ovarian yetmezliktir. Bu sorun ekseri 40 yaşından önce yumurtalıkta oositlerin tükenmesi sonucu adet olamama olarak tanımlanmakta ve bu problemle karşı karşıya kalan kişiler erken menopoza girdiklerini düşünürler. Çünkü bu rahatsızlık birkaç ay adet görememeye neden olur ve aylar sonra kadın yeniden adet görmeye başlar.

Adet gecikmesinin nedenleri arasında en önemli sebep hormonal bozukluklardır. Yumurtalıkları uyaran hormon (FSH) , süt salgılatan hormon (prolaktin), troid hormonunun az ya da çok çalışması, böbrek üstü bezi ile ilgili hormonlar (testesteron), bazen ara ara kanamalara bazen de adet gecikmesine sebep olurlar.
Herhangi bir hastalık olmaksızın aşırı egzersiz, aşırı kilo kaybı, fiziksel ve psikolojik stress, aneroksiya nevroza hastalığından kaynaklı hipotalamik amenore hastalığı da adet gecikmesinin sebepleri arasındadır. Hipofiz hastalıkları, doğum sonunda aşırı kanama ve takip eden tansiyon düşüklüğü sonucunda hipofiz bezinin nekroz olması olarak tanımlanan sheean sendromu, çeşitli ilaçlar ve çok fazla radyasyona maruz kalma gibi nedenlerde adet gecikmesine yol açan sebeplerdir.
Bir önceki Emboli Hastalığı Ve Emboli Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi başlıklı konumuzda emboli hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: adet gecikmesine hangi hastalıklar neden olur, Hangı hastalıklar adet duzensızlıgıne sebep olur, adet gecikmesine neden olan yiyecekler, grip hastalığı adet gecikmesi yapar mi, grip olan bayan adet etkisı

Share.

About Author

Leave A Reply