Akciğer ödemi nedir?

0

Akciğer ödemi nedir?

Çoğu zaman kalp sağlığı problemlerinden meydana gelen akciğer ödemi, acil müdahale gerektiren sağlık sorunlarından biridir. Akciğer ödemi gelişen bir kişiye, acil müdahale edilmezse hasta hayatını kaybedebilir.

 

Akciğer ödemi nedir ?

 
Akciğer damarlarında normalin üstüne çıkan kan basıncı, vücudun oksijen almasında problem yaratır. Bu hastalık oldukça mühim ve ihmal gerektirmeyen bir hastalıktır. Bu durumun devam etmesi sonucunda kan hava keselerine yönelmeye başlar
Böylece hava kanalları su ile dolmaya başladığı için, oksijenleşmenin önünde büyük bir engel konmuş olur. akciğer ödemi bu durumların sonucu olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Kısacası; akciğerde su birikmesine akciğer ödemi denilmektedir.

Akciğerde biriken su nedeniyle dokular oksijensiz kalır. Oksijenden yoksun kalan dokular bir takım şikayetlerin görülmesine yol açar. Ten renginde değişim, öksürük, köpüklü balgam, terleme, nefes alma zorluğu bunlardan sadece birkaçıdır.
 

Akciğer ödemi belirtileri

 
Bir önceki Sıcak çarpması belirtileri nelerdir? başlıklı konumuzda güneş çarpması belirtileri, güneş çarpmasının belirtileri ve sıcak çarpması nedir hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: akciğer ödemi, odemli oksuruk, akciger kanerinde akciger odemi, akciğer ödem belirti, akciğer ödemi belirtileri ve açıklaması

Share.

About Author

Leave A Reply