Akne neden olur?

0

Akne neden olur?

Toplumumuzda ve özellikle de genç kesimde sıkça görülen son derece rahatsız edici kozmetik sorunlardan olan akne, nedenlerine göre tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Yaşları 12 ile 18 olan ergenlik dönemi gençlerinde daha çok husule gelen ve yetişkinlere nazaran daha büyük problemler ortaya çıkartan akneler kendi kendine geçen bir sorun olmadıkları için mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Akne nedenleri her ne ise tedavisinde de sebebine yönelik metotlar uygulanması gerekir. Aksi durumda kalıcı izlere neden olabilecekleri gibi şikayetlerin daha çok artmasına da neden olabilirler.
Aknenin nedenleri
Akne sebepleri
Aknelerin ortaya çıkmasında pek çok neden bulunmaktadır
Bunların başında genetik yatkınlık geliyor. Annesinde ve babasında akne şikayeti olan çocukların ergenlik dönemine geldikleri zaman ciddi oranda akne sorunları belirmektedir. Genetik yatkınlığın yanı sıra dış etkenlerde akne nedenleri arasındadır. Özellikle de güneş ışınları akne oluşumunu tetiklemektedir. Terleme gibi içsel etkenlerde akne nedenleridir.

Sağlıksız ve yağlı gıdalarla beslenme, adet düzensizliği gibi hormonal sorunlar yaşama ve en önemlisi de yanlış kozmetik ürünlerinin kullanımı da aknelerin meydana gelmesinde ki etkenlerdir. Sade yüz bölgesinde değil, sırt, göğüs ve boyun gibi vücudu çeşitli bölgelerinde de akneler oluşmaktadır. Mutsuzluk, depresyon, psikolojik stres ve gerginlikte akne nedenlerindendir. Tüm bu nedenler yağ bezlerinin fonksiyonlarını bozarak deri üzerindeki bir takım bakterilerin buna karışmasına neden olur. Tedavi edilmeyen akne şikayetleri bir ömür boyu sürer.
.
Bir önceki Mantar hastalıkları nelerdir? başlıklı konumuzda mantar hastalıkları hakkında bilgiler sunulmuştu.

Share.

About Author

Leave A Reply