Akut Lösemiler ve Belirtileri

0

Akut Lösemiler ve Belirtileri Faydaları

AKUT LÖSEMİLER VE BELİRTİLERİ: Akut lösemilerde ortaya çıkan belirtileri başlıca üç grupta ele alabiliriz. Hastalar bu infeksi-yonlar sırasında kaybedilebilirler. Üç grup yakınmalar sırasıyla 1) Anemiye 2)
Akyuvar azlığına (lökopeni) ve tansiyon bozukluğu ve 3] Trombosit azlığına (Trombopeni) bağlıdır.

Anemiye (alyuvar azlığı) bağlı belirtiler, halsizlik, solukluk, çabuk yorulma, çarpıntı sık soluma, yorgunlukla gelen nefes darlığı gibi belirtilerdir. Akyuvarların kemik iliğinde yeterince üretilememesi sonucu vücudun mikroplara karşı direnci ileri derecede bozulur ve bunun sonucu olarak da lösemili hastalarda sık sık yineleyen inatçı infeksiyonlar ortaya çıkar. Gelişen belirtiler, lösemik hücrelerin kemik iliğini sarıp normal kan hücrelerinin oluşumunu engellemelerine bağlıdır
Trombositlerdeki azalmalar sonucu hastaların kanama eğilimleri artar. Sindirim kanah, diş etleri, deri, böbrekler, merkezi sinir sistemi, retina gibi birçok organlarda kanamalar olabilir. Akut lenfoblastik lösemilerde dalak, karaciğer ve lenf bezleri büyümelerine sıklıkla rastlanmaktadır. Öteki lösemilerde bu değişikliklere daha az rastlanır. Lösemili hastalarda kemik ağrıları, ateş ve sinir sisteminin etkilenmesi sonucu felçler gelişebilmektedir. Hastalığın sonlarına doğru iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı, kaslarda zayıflama gibi ilerlemiş kanserlere ait genel bulgular ortaya çıkabilmektedir.

Share.

About Author

Leave A Reply