Ani kalp ölümünde korkutan sonuç

0

Ani kalp ölümünde korkutan sonuç

Uzmanlar, ani kalp ölümlerinin genellikle yaşlı nüfus içerisinde görülse de genç sporcular arasında da ciddiye alınacak sayıda olduğuna dikkat çekiyor. Dr.
Prof.
Türkiye’de Kalp Sağlığı ve Kardiyoloji’de Güncel Yaklaşımlar Semineri’nde konuşan Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Oktay Ergene’nin verdiği bilgilere göre ani kalp ölümlerinde erkeklerin oranı kadınlardan daha fazla ve özellikle sporcularda görülen ani kalp ölümleri, öncesinde hiç bir belirti göstermiyor
Dr. Ergene, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:
“Daha çok sporcularda görülen ani kalp ölümlerinde kalp duvarının kalınlaşmasına neden olan hastalıklar ve doğumsal bazı anomaliler etkili oluyor. Dünyada ani kalp ölümü riski geçirenlerin yüzde 3′ünü yaşatabiliyoruz. Türkiye’de bu rakam biraz daha aşağıda.”
Kalp duvarının kalınlaşmasını uzun süre fark etmenin mümkün olmadığını aktaran Prof. Ergene, sözlerini şöyle sürdürdü:

Fark edilemiyor
“Tek yolu eko kardiyografi denilen görüntüleme yöntemiyle duvar kalınlığının artıp artmadığını kontrol etmek. Ama toplumda herkese eko kardiyografi yapamayacağınız çok açık.
Ani kalp ölümüyle ilgili en kolay bilgi edinme yolu, ailede erken kalp ölümü olup olmadığını sorgulamak. Bu, en ucuz ve en etkili yol. Ailesinde erken kalp ölümü olan kişiler kendilerini mutlaka kontrol ettirmeliler.”
Kemal Sunal ve Cenk Koray gibi ünlü isimlerin de ölüm nedeni olan ani kalp ölümü, tüm ölümlerin yüzde 12’sini oluşturuyor.
Bir önceki Kalp krizi için yeni önlemler başlıklı konumuzda açık kalp ameliyatı, el cerrahisi ve kalp cerrahisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kalp duvarının kalınlaşması, kalb duvarı kalınlaşması, çocuklarda arka kalp duvarı kalınlaşması, kalp duvarının kalınlaşmasının nedenleri, kalp duvar kalınlaşması

Share.

About Author

Leave A Reply