Anneyi Sevmeyen Erkek Eşini Dövüyor

0

Anneyi Sevmeyen Erkek Eşini Dövüyor

SABAH – Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Mehmet Eskin’in, öğrencisi uzman psikolog Deniz Büyükgök ile yaptığı araştırmaya göre, annesini sevmeyen erkekler, eşlerine şiddet uyguluyor.
KAVGACIYSA UZUK DUR!
Araştırmayı değerlendiren Prof. Dr. Araştırmaya göre, anne ve babası arasında duygusal şiddet olan, iletişim sorunu yaşanan, ruhsal sorunu olan erkekler eşlerine duygusal ve fiziksel şiddet uyguluyor
Dr. Mehmet Eskin, ruh sağlığı bozuk erkeğin eşine fiziksel şiddet uyguladığını, ruh sağlığı iyi olan kadının da şiddete maruz kaldığında ruh sağlığını kaybettiğini, erkekte ise durumun daha farklı olduğunu söyledi. Evlenecek kadınları kavgacı karakterli, annesini sevmeyen, iletişim bozukluğu olan erkeklerden uzak durmaları konusunda uyaran Eskin şöyle konuştu:
YARDIM ALSINLAR
“Ruhsal sorunu olan, annesi ile iyi ilişkisi olmayan, düşük gelir düzeyine sahip erkekler şiddet uyguluyor. Erkek çocukluğunda annesiyle iyi ilişki içinde değilse, annesinden baskı ve şiddet görmüş, sevgi görmemişse, annesini sevmiyorsa, bunu ileride evlendiği kadına kötü davranarak yansıtıyor. Eşini annesinin yerine koyup kötü davranıyor. Bu tür erkeklerin psikolojik ve psikiyatrik yardım almaları gerekir.”
Şiddette başı hakaret çekiyor
Prof. Dr. Mehmet Eskin,araştırma çerçevesinde ken-disine evlilik terapisi içinbaşvuran 34 çiftin yüzde75′inin evliliklerinde şiddetolduğunu, bu şiddet türleri-nin de yüzde 57 hakaret,yüzde 44 dikkate almama,yüzde 43 fiziksel şiddet, yüz-de 34 özgürlüğün kısıtlan-ması, yüzde 21 çocuk gibigörülme, yüzde 18 de cinselilişkiye zorlama olarak orta-ya çıktığını belirtti. Araştırma farklı yaş grupla-rından toplam 354 kişi üze-rinde yapıldı.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.