Antibiyotiklerin faydaları ve zararları

0

Antibiyotiklerin faydaları ve zararları

Antibiyotik ilaçların faydası ve zararı
Antibiyotik ilaçların gereksiz yere, çok uzun bir süre boyunca kullanılmasının hastalığı tedavi etmediğini söyleyen uzman doktorlar, aynı zamanda gereksiz yere kullanılan antibiyotiklerin mikropları değişime uğrattığını da söylemekteler.
Bakteri, virüs veya enfeksiyonların sebep olduğu iltihaplı hastalıkların tedavisi aşamasında en çok gerek duyulan ilaç çeşitlerinden lan antibiyotikler, söz konusu hastalıkların tedavilerinde ne kadar vazgeçilmez görünseler de, gereksiz ve sık yere kullandıkları zaman zararlı olabiliyorlar. Antibiyotik ilaçların en büyük zararı da, mikropların değişime uğramasıdır. Uzman doktorlar antibiyotik ilaçların faydaları ve zararları hakkında yaptıkları açıklamalara, siz değerli ziyaretçilerimiz için sayfamızda yer verdik. Mikropların ve enfeksiyonların rol oynadığı iltihaplı hastalıklarda uzun süre ve bilhassa gereksiz yere antibiyotik ilaçların kullanılması durumunda ortaya çıkan zararlar hakkında lütfen bilgilenelim ve çoğu zaman faydalı olan antibiyotikleri zararlı bir ilaç haline dönüştürmeyelim
Çünkü mikrop değişime uğradığı zaman bir daha antibiyotik ilaçtan olumsuz etkilenemeyecek, antibiyotiklere karşı duyarsız kalacak ve böylece de söz konusu hastalık ortadan kalkmayacak. Mutasyona uğrayan mikrop direnç kazanıyor, büyüyor ve ters tepki göstererek ölüme bile sebep olabiliyor.

Uygun zamanda, gereken dozda ve sürede alınan antibiyotiklerin faydalarından yararlanılabilir. Antibiyotikler doğru şekilde kullanıldığı zaman bağışıklık sisteminin direnç kazanmasını ve mikroplarla daha güçlü ve etkili bir şekilde savaşmasına olanak sağlar. Antibiyotik ilaçların faydaları bağışıklık sisteminin güçlenmesi yönündedir. Antibiyotik ilaçlar hastalığı tedavi etmez; ancak bağışıklığı güçlendirerek mikropların kısa sürede yok edilmesini sağlar.

Bir önceki yazımız olan Kulak arkası lenf bezi neden şişer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: antibiyotiğin faydaları, antibiyotik faydaları, antibiyotik zararları ve yararları, antibiyotiklerin zararları, antibiyotiklerin faydaları

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.