Beşli aşının dolumu Türkiye’de yapılıyor

0

Beşli aşının dolumu Türkiye’de yapılıyor

Türkiye’de aşıya hep önem verildiğini kaydeden Akdağ, “Osmanlı’nın son döneminden ve Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren aşıya hep önem verdik. Ama şunu özellikle kaydetmek isterim ki aşıya verdiğimiz bu önem Sağlıkta Dönüşüm Programı ile son 8 sene içinde zirve noktasına erişmiş durumdadır” ifadesini kullandı.
Recep Akdağ, Sanofi Pasteur, Mefar İlaç A.Ş ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle Pendik Kurtköy’de bulunan Mefar firmasının fabrikasında beşli aşı üretim ve dolum tesisinin açılış törenine katıldı.
Burada konuşma yapan Akdağ, insan sağlığı için önemli bir açılışı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bugün bağışıklama programında çocuklarımız için yaptığımız aşılarımızdan beşli aşı dediğimiz bir aşının dolum tesislerinin açılışını yapıyoruz” diye konuştu.
Sağlık Bakanı Akdağ, “15 Ekim 2010 tarihinden itibaren Türkiye’de dünyanın en gelişmiş aşılarından biri olan beşli aşının artık uygun bir biçimde dolumu yapılıyor” dedi

Türkiye’de 1995 yılında 6 antijenle çocuklara aşı yapıldığını belirten Akdağ, bu sayının 2002′de 7 antijene, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile de 11 antijene çıktığını söyledi.

Akdağ, “Bugün bütün Türk çocukları, Türkiye’deki bütün yavrularımız, hiçbir ayrım yapılmaksızın kırsalı, kenti, Doğu Anadolusu, Kuzeyi, Güneyi, Orta Anadolusu, metropol kentlerindeki bütün çocuklarımız, dünyanın en üstün aşılarına ücretsiz bir biçimde ulaşabilirler” diye konuştu.
Bu aşıları satın almanın, üretmenin tek başına yetmeyeceğini, bunun büyük bir organizasyon işi olduğunu vurgulayan Akdağ, “Türkiye’de çocuklarımızın hemen hepsini aşılayabilir durumdayız. En kaliteli aşıları, en güvenilir şekilde çocuklarımıza ulaştırabilir durumdayız. Aşının imalatından bir çocuğa enjekte edilişine kadar bütün süreçleri dikkatle takip etmelisiniz. Soğuk zincir dediğimiz bir süreç var. Türkiye artık bunların hepsini mükemmel bir şekilde başaran bir ülke konumuna geldi şükürler olsun” dedi.
Akdağ, Türkiye’de her yıl 1 milyon 300 bin yeni doğan olduğunu belirterek, Sağlık Bakanlığı olarak bu çocuklara aşı yapılacağı zaman, bu aşıyı satanlara ve imal edenlere karşı ülkenin bir alım gücü olduğunu, merkezi olarak hükümetin aşıya büyük bir para ayırdığını anlattı.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.

Share.

About Author

Leave A Reply