Beynin En Önemli Besin Kaynağı Neşe

0

Beynin En Önemli Besin Kaynağı Neşe
Bu yıl Alzheimer tanı kriterlerinin değiştiğini ve ‘Amiloid beta’nın ölçüm değerlerinin kullanılabileceğinin kabul edildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr.
Alzheimer hastalığının sırları araştırmalarla çözülüyor.

Uzmanlar, beynin en önemli besin kaynağının neşe olduğunu söyledi. Beyinde biriken ‘Amiloid beta’ türü protein molekülleri hastalığın temel nedeni olarak görülüyor
Türker Şahiner, “Ayrıca bellek için çok önemli bir beyin bölgesi olan ‘Hippokampus’un hacminin MR ile ölçülmesi de tanı ve takip için kullanılabiliyor” dedi. Depresyon ile Alzheimer ilişkisinin de bu yeni araştırma ile açığa çıktığını belirten Şahiner: “Genç yaşta plazma amiloid beta seviyesinin plazmada düşük olarak bulunması ileri yaşlarda depresyona zemin hazırlayan önemli bir neden. Bireyin genetik riski yüksek olmasa da amiloid beta seviyesi düşükse depresyona daha kolay yakalandığı biliniyor. Ruhsal yakınmalar ile amiloid beta düzeyi arasında bir ilişki var. Yani depresyon sizden ne kadar uzaksa Alzheimer yanınıza o kadar zor yaklaşır. Beynin en önemli besin kaynağı neşedir” dedi.
İHA

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.