Boğaz ağrısı nasıl geçer?

0

Boğaz ağrısı nasıl geçer?
İsteriz ki, bir an evvel boğaz ağrısı geçsin ve eski sıhhatli günlerimize yeniden dönelim. Bu sebepten yola çıkarak sizlere bu makalemizde boğaz ağrısını geçirecek bir takım bilgiler sunmak istedik.
Boğaz ağrısını ne geçirir?
Boğaz ağrısının en sık rastlanan sebebi enfeksiyonlardır.
Genellikle kış aylarında üşütmeden kaynaklı olarak sık sık boğaz ağrısı çeker ve bu ağrıda dolayı bazen konuşmakta, bazen yemek yemekte bazen de yutkunmada zorlanırız. İşte boğaz ağrısına yol açan nedenler ve bu nedenlere göre boğaz ağrısının tedavi yöntemleri
Virüslerin sebep olduğu boğaz ağrısı eğer bakteriyel enfeksiyon kaynaklı ise, antibiyotik kullanımı ile kısa sürede söz konusu olan sorun geçecektir. Ancak, viral enfeksiyon kaynaklı boğaz ağrısını geçirmede antibiyotik kullanımı işe yaramayacağı için, bunun yerine eczanelerde antiseptik içerikli gargara alınalı ve günde en az 5 kere gargara yapılmalıdır.
Viral enfeksiyon kaynaklı boğaz ağrısının tedavisi için gargara kullanmayı sevmeyenler, eczaneden antiseptik özellikli spreyler alabilirler. Boğaz ağrısına evde çözüm bulmak isteyenler ise, karbonatlı su ya da sirke ile gargara yapabilirler. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey, sirke asidik bir yapıda olduğundan boğazda tahrişe yol açabilir. Bu sebeple sirkeli gargara yapıldığı zaman bol bol sıvı almalı, çok sıcak ve soğuk şeylerin tüketiminden kaçınmalı, yaşam alanının nemli olmasına dikkat edilmelidir.

Boğaz ağrısı tüm bu tedai yöntemlerine rağmen bir haftadan uzun sürdüyse, ağrıya sarı-yeşil balgam, ateş, halsizlik, öksürük de eşlik ediyorsa uzman bir doktora başvurmada yarar var. Geçmiş olsun.

Bir önceki yazımız olan Tartar nasıl temizlenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: boğaz ağrısı nasıl geçer, boğaz ağrısı, boğaz ağrısı karbonat, karbonatlı su ve boğaz ağrısı, boğaz ağrısı geçirme yolları

Share.

About Author

Leave A Reply