Cinsellik Hayatın Önemli Bir Parçası

0

Cinsellik Hayatın Önemli Bir Parçası
Mutlu bir cinsel ilişki yaşamımıza renk getirmekle kalmaz, yaşanan ilişkileri düzenler, sayesinde salgılanan östrojen ve endorfin hormonuyla hayatımıza mutluluk verir. İnsan doğasına aykırı bir şekilde bastırılmaya çalışıldığında ise psikolojik ya da fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkmıştır.

Cinselliğe karşı; din, kültür, ırk farkı ve bunlara bağlı olarak büyüyen tabulara rağmen çoğu kez engel konulamamıştır.
Seks, sadece bir zevk kaynağı değildir.
Ancak hepsinden önemlisi iyi yaşanan cinsel ilişki sağlıklı yaşamı da beraberinde getirir
Kimi zaman ağır sporlar kadar enerji harcatır. Düzenli bir cinsel hayatla yakılan kalori miktarı artar. Cinsel aktivite sırasında vücuttaki bütün kaslar çalışır ve beynimizde yüksek miktarlarda glikoz tüketilir.
Hafif bir yürüyüşte dakikada 3 kalori
Tempolu olmayan bir koşuda dakikada 5 kalori Daha aktif sporlarda dakikada 9-10 kalori
Cinsel aktiviteler sırasında dakikada 8-10 kalori harcanır.
Mutlu bir ilişkinin, sağlıklı bir vücudun, zevkli bir yaşamın ön koşulu olan seks, hormonları harekete geçiriyor ve sihirli değişimler sağlıyor
Seksi hormonlar…
Östrojen hormonu; en temel tanımlamayla, kadını cinsel ilişkiye hazırlayan hormondur. Vajinayı nemli ve kaygan hale getirir. Östrojen salgılandığında, kadının cinsel organındaki damarlara kan pompalanır, bu da uyarılmayı ve zevk almayı sağlar. Testosteron hormonu; cinsel isteği arttıran hormondur. Uzmanlar bu hormonun salgılanmasının pek çok dış etkene bağlı olabileceğini söylüyor. Fiziksel döngü içerisinde, kadınların yumurtlama döneminde artış gösteren testosteron, psikolojik nedenlerle azalabilir. Mutluluklar ya da gün içinde yaşanan sıkıntılar, eşlerin birbirlerine davranışları, bulunulan ortamlar cinsel isteği belirleyen etkenlerdendir.
Endorfin hormonu; beyin dokularında bulunan ve ağrı kesici özelliği olan bir hormondur. Beyindeki mutluluk ve haz merkezlerini harekete geçirdiği için halk arasında ‘mutluluk hormonu’ olarak da bilinir. Üzüntüde, sevinçte ya da fiziksel bir zorlamada da salgılanan endorfinin en yoğun salgılandığı aktivite cinsel ilişkidir. Uzmanların söylediği diğer bir özelliği de endorfinin iştah kestiğidir.
Serotonin hormonu; endorfin hormonunun ortaklarından biridir. Endor¬fin verdiği mutlulukla coşku yaratırken, serotonin rahatlık ve huzur verir. Serotonin eksikliği asabiyet, huzursuzluk ve strese neden olur.
İtalyan profesör Bruno Fabbri, ‘Seks bir spordur’ adlı kitabında seks yap¬manın zayıflattığını söylüyor. Prof. Fabbri’nin yaptığı araştırmalara göre;
18 dakika aralıksız yapılan seks büyük bir dilim çikolatalı pastayı yakar.
Bir pizzanın yarı kalorisini yakmak için 26 dakika aralıksız seks yapmak gerekir.
Bir cheeseburgerden aldığınız kaloriyi 53 dakikalık Fransız öpücüğüyle yok edebilirsiniz.
Partnerini soyan bir kişi, soyarken tek elini kullanırsa 2 katı daha fazla kalori yakar.
Soyma işlemi ‘dişlerle’ yapılırsa 87 kalori harcanır.
Seviştikten sonra yatakta geçirilen rahatlama süresinde dahi kalori harcamaya devam edilir

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.