Cinsiyet tayin testleri yasaklandı

0

Cinsiyet tayin testleri yasaklandı

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilin valiliğine, Genelkurmay Başkanlığı’na ve Yükseköğretim Kuruluna gönderilen resmi yazıda, “IntelliGender” ve “Ultimate 10 Weeks” marka cinsiyet tahmin testinin, yapılan incelemede, ilgili mevzuat kapsamında üretilmediğinin ve ürün güvenliğine ilişkin gerekli işaret, sertifika ve belgelere sahip olmadığının anlaşıldığı belirtildi.
Sağlık Bakanlığı, anne karnındaki bebeğin cinsiyetini belirlemede kullanılan cinsiyet tahmin testlerini, gerekli sağlık koşullarını ve yasal yükümlülükleri karşılamadığı gerekçesiyle yasakladı.
Bir önceki Gebeliği önlemek için yanlış yöntemler başlıklı konumuzda cinsel hastalıklar, Cinsel Sağlık ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: anne karnında bebeğin cinsiyetinin BELİRTİLERİ, bebeğin cinsiyetı md zaman belli olur, intelli gender turkce. maddesi gereğince, kamu sağlığının korunması ve ülkemizde piyasaya arz edilmiş ürünlerin güvenliğini sağlama amacıyla bir dizi önlem alınması uygun bulunmuştur.

Buna göre, ‘IntelliGender’ ve ‘Ultimate 10 Weeks’ markalı cinsiyet tahmin testlerinin kullanımının ve satışının durdurulması, konu hakkında ecza depoları, eczaneler, hastaneler, AÇSAP merkezlerinin uyarılması, anılan ürünlerin tespiti halinde toplatılarak ithalatçısına/üreticisine iadesinin ya da imhasının sağlanması, konu hakkında yapılan iş ve işlemlerle ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’na bilgi verilmesi gerekmektedir.”
Toplatılmasına karar verilen her iki cinsiyet tahmin testi, eczanelerin yanı sıra internet aracılığıyla da satılıyordu.
Resmi yazıda söz konusu testlerin piyasadan toplatılması da istenerek şu ifadelere yer verildi:
“Sağlık Bakanlığınca, vücut dışında kullanılan (In Vitro) Tıbbi Tanı Cihazları Yönetmeliğinin Sağlığın Korunması ile İlgili Özel Tedbirler başlığı altındaki 19

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.