Çocuğun Okul Başarısı İçin Beslenme Çok Önemli

0

Çocuğun Okul Başarısı İçin Beslenme Çok Önemli

KURUMSALHABERLER.COM – Okul çağı çocuğunun direncini yüksek tutmak için ne yapmak gerekir?
Çocuğun hastalıklarla baş etmesi ve sağlığı için beslenme büyük önem taşır. Her dönemde olduğu gibi beslenme burada da ön plana çıkar. Çocuk mutlaka kahvaltı ederek okula gitmelidir. Okula giden çocukların beslenme planında kahvaltının önemi büyüktür. Okul çağı yani 6–12 yaş arası çocukların gelişim gösterdikleri ve konsantrasyonlarının yüksek olması gereken dönemlerden biridir
Bu okul başarısını derslerdeki uyumu arttırır. Bu durumun devamı için okulda yediği ara öğünlerde ise meyve, yoğurt, süt gibi yiyecekler alması uygundur. Okulda yemek yiyen çocuklara tüm besin maddelerini içeren kalorisi hesaplanmış menüler hazırlanır. Evde de özellikle buna dikkat etmek gerekir. Ayaküstü yenen yiyecekler ile gazlı içecekler sağlık açısından uzak durulması gereken besin grubudur.
Çocuk için ideal kahvaltı nasıl olmalıdır?
Kahvaltıda besin maddelerinin dengeli olarak alınması gerekir. Bir örnek vermek gerekirse bir bardak süt, bir kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir, 2 dilim ekmek, domates ve salatalık olabilir.
Okul çağı çocuklarında en çok görülen rahatsızlıklar nelerdir?
Öncelikle okul çağı çocuklarında damlacık yoluyla bulaşan üst solunum yolu enfeksiyonları sık görülür. Bu dönem özellikle viral enfeksiyonların çok yoğun olduğu bir dönemdir.
Okul çağı çocuklarında geniz eti iltihabı, bademcik iltihabı, nezle gibi hastalıklara sık rastlanır. Bunların büyük bir kısmında bol su, ateş düşürücü, serum fizyolojik gibi burun damlaları tedavi olarak yeterlidir.Gereksiz antibiyotik kullanılmamalıdır. Antibiyotikler bakteriyel üst solunum yolu enfeksiyonu tanısı konulduğunda ve hekim tarafından verildiğinde kullanılmalıdır. Bilinmelidir ki antibiyotikler ateş düşürücü değildir.
Çocukların taşıdığı büyük çantalar sağlıklarını nasıl etkiler?Okula yeni başlayan çocuklarımız ilk heves tüm kitaplarını her gün taşımak isterler.Halbuki çanta ağırlığının çocuk ağırlığının %15’ini geçmemesi gerekir. Bu da okul çağında aşağı yukarı 3 kiloya denk gelir. Ağır çantalar omurga eğriliklerine bel ağrılarına neden olur. Çift askılı çantaların tek askılı olarak bir omuzda kullanılması şikayetleri arttırır. Çanta yerleştirilirken ağır olan materyaller bel bölgesine yakın yerleştirilmelidir. Çocuk uzun süre ayakta kalacaksa çantasını mutlaka omuzlarından indirmelidir. Çift askılı taşıma dışında çantaları belden de bağlamak sağlık açısından önemlidir.
KLİNİK PSİKOLOG ÖZDEN BADEMCİ DANDUL
(Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Bağdat Caddesi Polikliniği
Klinik Psikolog)

Share.

About Author

Leave A Reply