Çocuğun Sivilcesi Babasının İflasından Önemli

0

Çocuğun Sivilcesi Babasının İflasından Önemli

YENİŞAFAK & CİHAN – Uzman Psikolog Psikodrama Terapisti Eğitimci-Yazar Ferhat Çelik, ergenlik döneminde dış görünüşün çocuklar tarafından çok ciddiye alındığını belirterek, “Çocuğa göre yüzündeki sivilce babasının iflasından daha önemlidir” dedi.
Günümüzde anne ve babalığın profesyonellik gerektirdiğine işaret eden Uzman Psikolog Psikodrama Terapisti Ferhat Çelik, incir çekirdeğini doldurmayan sebepler yüzünden her yıl 10 binlerce çiftin boşandığını, bu tür davranışların ise çocuğun duygu dünyasında büyük tahribata yol açarak ömrü boyunca çocuğun öğrenme ve davranış dünyasında hasara yol açan izler bıraktığını anlattı. Çocuklar okumuyorsa anne babanın model zayıflığı yaşadığını ve en güçlü öğrenme yolunun model olma yoluyla öğrenme olduğunu ifade eden Çelik şöyle konuştu: “Ailede sinerji ve mutluluk varsa çocuklar bundan olumlu etkilenir. Çocukların bu dönemde iniş ve çıkışlar yaşadığını, bu dönemde anne ve babanın olumsuz ve tutarsız iletişimden kaçınması gerektiğine dikkat çekti.
Bartın Özel Gülpembe İlköğretim Okulu tarafından Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda düzenlenen “Başarıda Ailenin Rolü” konulu konferansta konuşan Eğitimci-Yazar Ferhat Çelik, birinci büyüme hızının anne karnında, ikinci büyüme hızının ise ergenlik döneminde yaşandığını anlattı
Anne ve babanın çocuğuna verebileceği en büyük hediye eşlerin birbirine karşı sevgi ve saygılı olmasıdır. Anne ve babalar kararlarında tutarlı olmalı verilen kararlarda dik durmalıdır. Başarılı iyi bir çocuk isteniyorsa unutulmamalıdır ki her isteğin bir bedeli vardır. Anne ve babalar çocuklarının gelişimini, her yaşın kendine ait özelliklerini iyi takip edip malzemeyi bilip ona göre davranış sergilemesi gerekir.”
Çocukların 7 yaşından önce mülkiyet kavramını tam alamayacağını vurgulayan Çelik, çocuğun eğer komşunun çocuğunu oyuncağını cebine koyup evine getirirse “Sülalemizde de böyle bir davranış sergileyen yok. Eyvah çocuğum hırsız mı olacak” şeklinde karamsarlığa düşülmemesini, çocuğa bunun yanlışlığının uygun bir şekilde izah edilmesi gerektiğini açıkladı.
Ergenlik döneminde dış görünüşün çocuktaki önemine de dikkat çeken Çelik, “Çocuğa göre yüzündeki sivilce babasının iflasından daha önemlidir. Babasının iflası onun sivilcesi yanında fazla bir şey ifade etmez. Çocuklara ergenlik döneminin özelliğine göre yaklaşılmazsa çok büyük iniş-çıkış yaşandığı görülür. Anne ve babalar bu dönemle ilgili uzman görüşlere başvurmalı veya bu konularla ilgili kitaplar okuyarak kendilerine yol haritası seçmelidirler” diye konuştu.
Sorumluluğun verilen bir şey olduğunu verilmeyen bir şeyin istenmesinin mümkün olmayacağını hatırlatan Çelik, “Sorumluluk dünyası olan bir çocukta rastgele şeyler olmaz. Sorumluluk verilen çocuklar ömürleri boyunca rast gele meslek, iş, eş ve daha değişik şeyler seçmez. Attıkları her adımlarını sorumluluk bilinciyle atarlar. Yeter ki çocuklara yaşlarına göre doğru sorumlulukları vermeyi bilelim. Her yaşın sorumluluk dünyası özelliği vardır.” dedi.
Uzman Psikolog Psikodrama Terapisti Ferhat Çelik yaşanmış hikaye ve örneklerle hayata bakış konularına değindikten sonra konferans bitiminde dinleyicilerine kitaplarını imzaladı.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.