Çocuk Sahibi Olmak Kadını Akıllı Yapıyor!

0

Çocuk Sahibi Olmak Kadını Akıllı Yapıyor!

YENİ doğum yapan anneler her zaman unutkan olduklarından ya da çok yoğun oldukları için artık kafalarının hiçbir şey almadığından yakınırlar. Bebekle birlikte beyinleri ‘süper şarj edilen’ annelerin unutkanlıkları ise daha az uyumalarına bağlanıyor. Bunun nedeninin ise annenin yaşadığı hormonal değişiklikler olduğu sanılıyor.
İncelemelerde annelerin doğum yaptıktan bir süre sonra beyin hücrelerinde çoğalma olduğu ortaya çıktı. Ancak ABD’de Yale Üniversitesi tarafından yapılan son araştırmalara göre, çocuk sahibi olmak anneleri daha akıllı ve olgun yapıyor
Bebekle gece gündüz ilgilenmesi gereken anne, uykusuz kaldığı için konsantrasyonu azalı yor ve unutkanlığı artıyor.
Araştırma Amerikan Psikoloji Birliği’ne ait dergide yayınlandı. Yale Üniversitesi uzmanları araştırmalar için yeni doğum yapmış 19 annenin beyinlerini taradı.
Buna göre, beyinde motivasyon, akıl yürütme, adalet, duyguların harekete geçmesi, memnuniyeti sağlayan bölgedeki hücrelerde artış görülüyor. Böylece anne bebek arasındaki bağ da daha fazla gelişiyor.
Ancak hamilelikte ve doğum sonrası yükselen ostrojen ya da oxitosin gibi hormonların beyindeki hücre artışını nasıl sağladığı henüz bilinmiyor.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.