Çocukları Engelli Olan Aileler Eylem Yaptı

0

Çocukları Engelli Olan Aileler Eylem Yaptı

Türkiye Sakatlar Derneği Sakarya Şubesi öncülüğünde yapılan eyleme Sakarya’da bulunan 18 engelli derneğine üye, 100 kadar aile çocuklarıyla birlikte katıldı.

HURRİYET – 18 engelli derneğine üye, engelli çocukların yakınları Rehberlik Araştırma Merkezi’nin kendilerine çocuklarının eğitimi için gerekli belgeleri vermeyerek eğitim haklarının önüne geçildiğini iddia etti. Destek eğitimi özürlülerin eğitim hakkının ayrılmaz bir parçası kabul edilmelidir. Grup adına yapılan açıklamada, engelli çocukların eğitim haklarının engellendiği savunularak, şöyle denildi:
“Haydi çocuklar okula’, ‘Haydi kızlar okula’ sloganlarıyla kampanyalar düzenlenirken, engellilerin eğitim haklarının yaşamları boyunca sınırlandırılması, uluslararası sözleşmelerin yanı sıra AB standartları ve Anayasa ile bağdaşmaz Bu ülkede yaşayan herkes için eşit eğitim ve yaşam talep eden vicdan sahibi insanların bu sese kulak vereceğini umuyor, bunu bekliyoruz. Özürlü çocuk ve bireylerin bu hizmeti almaları zorunlu kılınmalıdır
Kısıtlayıcı uygulamalar mağduriyetlere neden olmaktadır. Tarafımıza yapılanlar anayasal ve yasal düzeyde eğitim hakkı ve hukukun genel ilkeleriyle de uyumlu değildir. Çocuklarımızın Oxford, Yale ya da Cambridge’te okumalarını talep etmiyoruz. Sadece daha iyi hayat yaşamalarını, sosyalleşmelerini istiyoruz. Eğer bu çocukların başına bir şey gelirse, sorumlusu Rehberlik Araştırma Merkezi yöneticileridir. Bu annelerin duasını almak varken, niye beddua alacaksınız.”
Aileler, çocuklarının özürlü raporu bulunduğunu, özel eğitim görmesi için Rehberlik Araştırma Merkezi’nin rapor vermesi gerektiği halde bunun yapılmadığını savunurken “Rapor vermiyor, özür oranlarını kabul etmiyorlar” dedi. Polisin önlem aldığı eylem sırasında Milli Eğitim Müdürü Murat Yazıcı ailelerden 5 kişiyi makamında kabul ederek sorunlarını dinledi.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.