Deprem Fobisi Tedavisi Olan Bir Korku Türüdür

0

Deprem Fobisi Tedavisi Olan Bir Korku Türüdür
Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Dr.

Bakırköy Prof. Dr. Fatih Yavuz, depremle ilgili abartılı korku yaşayanların var olduğunu ve bunun deprem fobisi olarak tanımlandığını dile getirerek, deprem fobisinin tedavisinde ilacın yanı sıra bilişsel-davranışçı psikoterapilerin de önemli olduğunu vurguladı.
Deprem korkusunun kişilerde basit fobi olarak ortaya çıkabileceği gibi ‘travma sonrası stres bozukluğu’ olarak da ortaya çıkabileceğini ifade eden Yavuz, depremi yaşayan kişilerin, travma sonrası stres bozukluğu yaşama konusunda daha yüksek riske sahip olduğunu belirtti
Yavuz, şunları kaydetti: ‘Tedavide ilaç ile bilişsel-davranışçı psikoterapiler kullanılıyor. Bilişsel ve davranışçı müdahaleler olarak iki kısımda uygulanan bu yöntemle kişiler olası bir deprem ile ilgili gerçekçi olmayan inanışları ve düşüncelerini test etme ve bunların yerine daha gerçekçi bir şekilde düşünebilme imkanına kavuşurlar.’’ Yavuz, psikoterapi süreciyle, deprem korkusunun ortadan kalkacağını ve rahatsızlığın tekrarlama ihtimalinin de az olacağını sözlerine ekledi.
Star

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.