Depresyon Kalp Krizi Riskini Arttıyor

0

Depresyon Kalp Krizi Riskini Arttıyor
40 yaş altında depresyonlu erkeklerin kalp krizi sonucu ölme ihtimali 3,5 kat, kadınların ise 14,5 kat fazla. 15 yıl içerisinde depresyon geçirenlerin kalp rahatsızlığı sonucu ölüm oranı, depresyon geçirmeyenlere göre 2,5 kat fazla çıktı. Amerikalı bilim adamları, sonuçları Psychiatry dergisinde yayımlanan araştırmada, yaşları 17 ile 39 arasında değişen, kalp rahatsızlığı bulunmayan 7600 kişinin sağlık verilerini 15 yıl takip etti.

DEPRESYON, gençlerin kalbini yoruyor. Deneklerin yüzde 7’sine depresyon teşhisi konuldu, yüzde 5,5’inin daha önce intihar girişiminde bulunduğu tespit edildi
Bu oranın, daha önce intihar girişiminde bulunmuşlarda 3,2 kat olduğu görüldü. Ölümcül kalp krizi riskinin ise depresyon geçirenlerde 4 kat fazla, intihar girişiminde bulunmuşlarda 7 kat fazla olduğu tespit edildi. Araştırma, depresyon geçiren veya intihar girişiminde bulunan kadınların kalp krizi sonucu ölme ihtimalinin diğer kadınlara göre 14,5 kat, erkeklerde bu oranın 3,5 kat olduğunu gösterdi.
Akciğer hastalarına hava kirliliği uyarısı
UZMANLARDAN astım, bronşektazi ve KOAH gibi kronik akciğer hastalığı olanların kışın çok daha dikkatli ve tedbirli olması gerektiği uyarısı geldi. Prof. Dr. Tevfik Özlü, yağışlı, sisli ve soğuk havaların bu hastaların şikayetlerini artırdığını belirterek, soba ve kaloriferlerin yanmasıyla bacalardan ortama dağılan dumana bağlı hava kirliliğinin, bronşitli hastalarda krizlere neden olabileceğini bildirdi. Özlü, yaşlılarla kronik hastalığı olanların kışın çok daha dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini, bu riskli grupların başında da astım, bronşektazi ve KOAH hastalıkları olanların geldiğini söyledi.
Meme kanseri artışı korkutuyor!
SAĞLIK Bakanlığı’nın rakamlarına göre kadınlarda en sık görülen kanserler arasında ilk üç sırayı meme yüzde 23.8, kolorektal yüzde 7.9 ve troid 6.3 kanseri alıyor. Dr. Kemal Yandakçı, meme kanserinin bu kadar sık görülmesine ve kadınlarda en fazla ölüme yol açan hastalık olmasına rağmen, erken evrede yakalandığında tedavisinin mümkün olduğunu bildirdi. Yandakçı, “Ailesinde ve özellikle anne, abla, kardeş gibi birinci derece akrabasında meme kanseri olan kadınların mutlaka meme kontrolünden geçmesi gerekir. 40 yaşından itibaren her 8-10 kadında bir meme kanseri görülür. Meme kanserinin en sık görülen belirtisi memede ağrısız, sert, düzensiz kitledir. Ayrıca meme başının içeri çekilmesi, koltuk altında kitle oluşumu, memede kızarıklık, şişlik gibi daha nadir belirtiler de görülebilir. Hastalığın teşhis evresi ilerledikçe de hastanın yaşam süresi kısalır” dedi.
VATAN

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.