Depresyonun Almanya’ya Maliyeti 22 Milyon Euro

0

Depresyonun Almanya’ya Maliyeti 22 Milyon Euro
Depresyon hastalarının tedavi harcamaları, ilaç masrafları ve terapi ücretleri toplandığında kayıp 22 milyar Euro’yu buluyor.

Allianz sigortası tarafından yaptırılan bir araştırmada depresyon nedeniyle işe gidemeyenlerin yıllık masrafının 9 milyar Euro’yu bulduğu kaydedildi.
Depresyondaki bir işçi diğer çalışma arkadaşlarına göre günde en az bir ila iki saat arasında iş kaybı yaşıyor. Dr.
Krefeld Königshof Anadilde Ruh Sağlığı Merkezi bölümü doktorlarından Fatih Keskin, depresyon hastalığının son yıllarda Türkler arasında da arttığın dikkat çekti
Keskin depresyon hastalığını tetikleyen birçok sebeplerin olduğunu belirterek, “Bunların başında, iş kaybı, geçimsizlik, iş yerinde aşırı baskı ve aile içi sorunlar gelmektedir.” dedi. Bu tür sorunları yaşayan vatandaşların mutlaka uzman bir doktora başvurmalarının gerektiğini isteyen Dr. Keskin, “Depresyon ve strese yakalanan hastalar alkol ve sigaradan medet umuyorlar; bu çok yanlıştır. Alkol ve sigara depresyona çare değil. Kesinlikle bu yanlış bir girişimdir. Alkolle kendisine çare arayan hastalar daha sonra alkol bağımlısı oluyor, aile huzurunu ve işini de kaybediyor. Gençlerin çoğu kumar ve alkol bağımlısı oluyor. İlk çapta alkol ve sigara yaşadığı sıkıntıyı çözmüş gibi görünse de daha sonraları çıkmaz bir yola sürüklüyor. Depresyon hastalığı utanılacak bir hastalık değil, mutlaka erken tedavi için uzman doktorlara başvurulmalı.” dedi.
Star Gazetesi

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.