Emziren anne nasıl beslenmeli?

0

Emziren anne nasıl beslenmeli?
Günümüz annelerinin birçoğu süt azlığından şikayet ettiği için, uzman hekimler bu sorunun önüne geçilmesinde beslenmenin önemini vurgulamanın yanı sıra, stresten uzak durulması gerektiğinin de altını çizmekteler.
Doğum sonrası annelerin bebeklerini en az 6 ay kadar emzirmeleri gerektiğini vurgulayan uzman hekimler, bazı annelerin sütünün azlığından dolayı bebeklerini emzirmeye zorunlu olarak son vermelerini önlemek amacıyla emziren annelere beslenme konusunda bir takım önerilerde bulundular. Üstelik bebek emmiyor diye onu memeden kesmemeli ısrarlı bir şekilde ve sabır içinde bebeği emzirmeye devam ettirmek gerekir. Stresten uzak durmak, bol bol su içmek ve doğru emzirme tekniklerini öğrenerek, yeterli beslenmeye dikkat ederseniz hem sütünüz bol olacak hem de bebeğiniz anne sütünden gerektiği gibi beslenip sağlıklı bir gelişim gösterecektir.

Emziren anneler günde 3 litre sıvı almaya dikkat etmeli ve bu sıvının büyük bir çoğunluğu su olmasına dikkat ederek ıhlamur, ısırgan otu ve rezene çayı, az şekerli veya şekersiz komposto suları, taze meyve suları, limonata ve süt içilebilir.
Emziren annelere beslenme önerileri
Emziren annelerin hem bebeklerine yetecek kadar sütünün olması hem de sütlerinin sağlıklı olması için beslenmelerine oldukça özen göstermeleri gerekir
Yoğurt, peynir ve süt gibi kalsiyum bakımından zengin gıdalar beslenmede yer almalıdır. Protein ihtiyacı için ise her gün et, tavuk, balık tüketilmeli, barbunya, nohut, kuru fasulye ve yumurtada beslenme içinde mutlaka yer almalıdır.
Vitamin ve mineral bakımından son derece zengin olan taze sebze ve meyvelerde emziren annelerin düzenli bir şekilde tüketmesi gerekenlerdir. Ceviz, badem, üzüm, kayısı, erik, pestil gibi kuruyemiş ve meyveler, pekmez, sütlü ve meyveli tatlılar, tahıllı ekmek, pilav ve makarna emziren annelerin tüketmesi gerekenlerdir. Böylece bu gıdalar sayesinde karbonhidrat, protein, vitamin, mineral ve en önemlisi de kalsiyum ve demir ihtiyacı sağlanmış olur.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ceviz yemenin emziren anneye ve bebege faydaları, emziren anne nasıl beslenmeli

Share.

About Author

Leave A Reply