Ergenliğin Sırrını Türk Doktorlar Çözdü

0

Ergenliğin Sırrını Türk Doktorlar Çözdü
Ali Kemal Topaloğlu, ergenliği düzenleyen hormonu buldu.

YENİŞAFAK – Prof. Dr. Buluşla, bu soruya yanıt bulundu
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. ‘Ergenlik sürecini ne başlatıyor’ sorusu bilimin yanıtı olmayan sorularından birisi olarak biliniyordu
Dr. Ali Kemal Topaloğlu başkanlığındaki bir heyet ve Cambridge Üniversitesi’nden bilim adamları, ergenliği düzenleyen hormonu buldu. Ergenlik sürecinin nasıl başladığının günümüz biliminde halen yanıtı olmayan sorulardan biri olduğunu belirten Prof. Dr. Topaloğlu, “Science Dergisi’nde ‘Ergenlik sürecini ne başlatıyor’ sorusu günümüz biliminin bütün alanlarında yanıtı olmayan 125 sorudan birisi olarak lanse edilmiştir. Bu buluş, bu sorunun yanıtına ulaşmada basamak oldu” dedi.
ÖYKÜLER DİNLENDİ
Ergenlik dönemine geç ya da çok erken girmenin kişide biyolojik ve psikolojik bir takım sorunlar yaratabildiğine işaret eden Topaloğlu, “Bu nedenle polikliniklerimize başvuran hastaların öykülerinden yola çıkarak gerçekleştirdiğimiz uzun soluklu bu araştırma, genlerden gelen gelişim bozukluğuyla ilgili farmakologların bir ilaç üzerinde çalışmasına da zemin hazırlamış oldu” dedi. Araştırmasının ilk bölümünü Cambridge Üniversitesi’nde gerçekleştirdiğini belirten Topaloğlu, “Buluş, Nature Genetics adlı dergide Çukurova ve Cambridge üniversiteleri adresli olarak yayınlandı. Buluşun, bir Türk bilimadamından çok bir Türk üniversitesi adresli yayınlanması beni çok mutlu etti” dedi.
Buluşun hikayesi
Araştırmaya göre, insan beyninde ergenlik sürecinin başlatılmasında rol alan iki genin rolleri ilk kez ortaya çıkarıldı. Burada rol alan genlerin adı TAC3 ve TCR3. TAC3, neurokinin B adlı bir beyin hormonunu ve TACR3 ise bunun alıcısını kotluyor. Bu iki genden biri bozuk olduğunda insanlar ergenlik sürecine giremiyor, kendi cinsle-rine ait fiziksel ve cinsel özelliklere sahip olamıyorlar ve ileride ancak çok özel tedavi yöntemleriyle çocuk sahibi olma şansına sahip olabiliyorlar.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.