Evlilikte İlk Yıllar Çok Önemlidir

0

Evlilikte İlk Yıllar Çok Önemlidir
Evlilikte İlk Yıllar Çok Önemlidir konusu açıklamada yer alan ayrıntılar şöyle:
Yaşamın doğal döngüsü içinde en önemli geçişlerden birisidir evlilik.
Evlilikte; ilk yıllar ve hatta ilk günler çok önemlidir.
Sağlıklı bireyler olarak, kendi kişilik değerlerinizi, hayat arkadaşınızın değerleriyle birleştirerek, yeni yolunuzda birlikte yürümek.

Algı Psikodrama ve Psikolojik Danışma Merkezi günümüzde sık sık yaşanan evlilik çatışmaları ve evliliğin doğası hakkında Aktüel Psikoloji okurları için çeşitli açıklamalarda bulundu.

Evlenmek; yeni bir aile,  yeni bir yaşam kurmak

Nasıl ki; bir inşaatın temeli sağlam olmadığında, binalar da en küçük sarsıntıda zarar görür, hatta yıkılırlarsa, temeli sağlam olmayan ilişkiler de çok kolay yıpranabilirler.
Mutlu bir aile hayatı olan bireyler, dışarıda karşılaşacakları güçlüklere karşı, daha dayanıklı olabilirler. Bu nedenle; yaşamın her alanında önem taşıyan iletişim, yeni hayatınız olan evliliğinizde daha da çok önem taşır hale gelir.

Karşınızdaki insan eşiniz de olsa, öncelikle; onun başka bir birey olduğunu kabul etmelisiniz. Etkili bir şekilde onu dinlemeli, dinlediğinizi ve önemsediğinizi belli etmelisiniz.
Ev işlerinde, alışverişte, çocuk bakımında, her iki tarafın da belirli sorumluluklar alması ve bu sorumluluklara ortaklaşa karar verilmesi gerekir. Ortak zevkler belirlenmeli, karşı tarafın hoşlanmadığı aktiviteler için zorlama yapılarak, ısrarcı olunmamalıdır. Karşılıklı saygı, zaten birinci kuraldır. Aynı şekilde eşlerin, birbirlerinin ailelerine karşı da saygılı bir duruş sergilemeleri önemlidir.

Evlilikte İlk Yıllar Çok Önemlidir
Eşinize bir yaşam alanı bırakmanız, ilişkinizi taze tutacaktır. Buradaki yaşam alanından kastımız; kendisine ait bir zaman dilimi, bir hobi veya arkadaşlarla geçirilecek bir gün vb. gibi şartlara, koşullara veya insanlara göre değişebilen aktiviteler olabilir. Burada da önemli olan nokta; eşlerden her birinin de bu konuda aynı şekilde düşünüyor ve bunu uygulamaya istekli olmasıdır. Eşlerden biri; kendisine ait zaman dilimini istediği gibi kullanırken, diğeri bu durumdan rahatsızlık duyuyor ve herhangi bir girişimde bulunmuyorsa; bu sorun yaratacaktır.

Çoğu ilişkide gördüğümüz bir diğer konu; bir sorun çıktığında, kavga çıkmasın diye konuşmayıp, zaman geçtikten sonra uygunsuz bir yerde, bu problemin tekrar gündeme getirilmesidir. Bu; gerçekten de ilişkiyi yıpratan ve sorun küçükse de, zaman aşımıyla birlikte, çözümünü zorlaştıran bir durumdur. Eşlerden biri, bu davranış şeklini sürekli tekrar ediyorsa, içinde biriken öfke, zamanla daha da büyüyecek ve konuşamadığı sorunlar, sinirli, hoşgörüsüz tavırlar olarak karşı tarafa yansıyacaktır.

Bütün bu sorunların çözümü için, karşımızdaki insanı iyi tanımak önemlidir. Ancak daha önemlisi; kendimizi iyi tanımaktır.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.