Fazla Kilolar Maskeli Depresyon Belirtisi

0

Fazla Kilolar Maskeli Depresyon Belirtisi
Aksine yememeye karar verdiğim an daha çok yemek geliyor içimden’ , diyorsanız ve stresinizin fazla olduğu durumlarda daha çok yeme isteği duyuyorsanız bu konu biraz düşünülmeli. Diyet yapamıyorum, yediklerimi sınırlandıramıyorum. Veremediğim kilolardan dolayı ayak ağrılarım artıyor.

‘Aldığım kiloları ne yolları denedimse veremiyorum. Kilolarım sağlığımı bozuyor

Çünkü yemek yeme birçok kişi için rahatlama, gerginliklerden kurtulma fırsatı veriyor. Çeşitli bağımlılıklar gibi kişi o an için rahatlıyor. Gün içerisinde çeşitli sebeplerle oluşan stres ve sıkıntı duygusu bedendeki biyokimyasal dengeyi etkiliyor ve bu hormonal düzenin değişmesi kişi kendisini rahatlatacak yollara başvuruyor.
Yaşam içerisinde stres ve sıkıntıların bu denli birikmesi ve akabinde yemeğe bu denli bağlanmanın bir nedeni de gizli depresyondur. Maskeli depresyon olarak da bilinen gizli depresyonda kişi umutsuzluk, üzgünlük, bıkkınlık, yorgunluk, yaşam karşı isteksizlik gibi duygularını çok fazla dışarı yansıtmıyor. Fakat yine içten içe yaşamaya devam ediyor. Bir zaman sonra bu durum psikosomatik rahatsızlıklara dönüşüyor.
Ağrılar, ülseratif hastalıklar vb. yakınmalar ile süreç yaşanıyor. Çoğunlukla bir dâhiliye doktoruna gidildiğinde tüm ilaçların yanında bir de depresyon ilacı tavsiye ediliyor.
Yapılan çalışmalar, son 25 yılda depresyonun 10-20 kat arttığını gösteriyor. Depresyon oranındaki bu artış konuya daha ciddi ve tedbirli yaklaşılmasını gerektiriyor. Son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen, sağlık için de sıkıntı oluşturan kilo problemlerine dikkat edilmeli. Bir gizli depresyon belirtisi olduğu unutulmamalıdır.
DÜNYA BÜLTENİ

Share.

About Author

Leave A Reply