Gözlük seçimi nasıl yapılmalı?

0

Gözlük seçimi nasıl yapılmalı?

Dinlendirici amaçlı ya da herhangi bir göz kusurundan dolayı kişilerin gözlük kullanması gerektiği zaman, gölük seçimi bir takım hususlara dikkat edilerek yapılırsa eğer, hem hastaların göz problemlerinde iyileşme söz konusu olur hem de gözlük kullanma alışkanlığı daha çabuk kazanılır. İşte bu sorunların önüne geçebilmek adına doğru gözlük nasıl seçilmeli, gözlük seçiminde nelere dikkat edilmeli sizler için araştırdık.
Gözlük nasıl seçilmeli?
Gözlük seçiminde ilk dikkat edilecek husus, gözlüğün çerçevesinin yüzün büyüklüğü ile orantılı olmasıdır. Gözlüğe alışmak bir hayli zaman alır hatta çoğu kişi alışamadığından dolayı gözlük kullanmayı reddeder. İlk defa gözlük kullanacak olanlar çok iyi bilirler ki, gözlük kullanmak hiçte sanıldığı kadar kolay bir durumdur
Bu orantı ise küçük yüzlere küçük, büyük yüzlere de büyük çerçeve şeklinde ayarlanmalıdır. Eğer ki yüz şekline zıt bir gözlük seçimi yapılırsa kişi kendini hiç rahat hissetmeyecek ve gözlüğü çıkarası gelecektir.

Doğru gözlük seçimi aynı zaman da kişinin görünümünü de etkilememelidir. Çünkü çoğu işi gözlüğün kendisini çok farklı göstermesinden dolayı da kullanmayı sevmiyorlar. Aynaya baktıklarında gördükleri suretten rahatsız olanlar, gözlük kullanma alışkanlığına daha başlamadan son veriyorlar. Özellikle de bu konuda sıkıntı yaşamayanlar oval yüz şeklinde sahip olanlardır. Çünkü yüz şekli oval olanlara hemen hemen her gözlük uyum sağlamaktadır. Fakat yuvarlak yüz hatlarına sahip olanlar için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Yüzü yuvarlak olanlar gözlük seçerken yüzlerini daha uzun ve ince gösteren gözlüklerden yana tercihlerini kullanmalıdır. Yüksek şakaklı ve kaş hizasında biten çerçeveler yuvarlak yüze sahip olanlar için idealdir.
Elmas şeklinde yüze sahip olanların oval veya kenarları kıvrımlı olan kare tarzı gözlükleri kullanmaları gerekirken, kare yüz hatlarına sahip olanlar ise, kıvrımlı ya da oval formlarda çerçeveleri olan gözlükleri tercih etmeli. Uzun yüz hatları olanlar ise yuvarlak ve kare formlara sahip gözlükleri tercih etmeleri gerekir.
Bir önceki Makula dejenerasyonu nasıl tedavi edilir? başlıklı konumuzda makula dejenerasyonu hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: yüzü küçük olanlar için gözlük, yüzü küçük olanlara gözlük, dinlendirici gözlükler, esmer birisi nasil gozluk kullanmali, gözlüklü insan image

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.