HAMİLELİK OLASILIĞINI GÜÇLENDİREN BELİRTİ VE BULGULAR Faydaları

0

HAMİLELİK OLASILIĞINI GÜÇLENDİREN BELİRTİ VE BULGULAR Faydaları

HAMİLELİK OLASILIĞINI GÜÇLENDİREN BELİRTİ VE BULGULAR: Hamilelik olasılığını güçlendiren belirti ve bulguları 7 grupta inceleyebiliriz:
1) Hormon testleri
2) Karnın büyümesi
3) Rahimdeki değişmeler
4] Rahim ağzındaki (Cervix uteri) değişiklikler
5) Dölütün karın üzerinden muayeneyle hissedilmesi

6) Ballotman
7) Braxton hicks kasılmaları
Hamileliğin 3.
Hamilelik sırasında rahim ve rahim ağzında gelişen değişiklikler doktor tarafından saptanır. ayının sonundan başlayarak büyümüş olan rahimi, karından muayeneyle “simfizis pubis”in üzerinden elle hissetmek olasıdır. Hamilelik ilerledikçe rahimin üst sınırı yukarıya doğru yükselirken, karın da dışa ve yanlara doğru bür yür. Hamilelik sırasında “Braxton hicks” denilen düzensiz aralıklı Fatih escort kızlar ve şiddetli rahim kasılmaları hissedilir
Ancak bu kasılmalar rahim içinde biriken büyük pıhtılardan ya da rahim kasında gelişen iyi huylu düz kas tümörlerinden (miyom) de kaynaklanabilir.
Braxton hicks kasılmaları “Dış gebelik” olayının gelişmediğine bir kanıttır. Hamileliğin ortalarında rahim içindeki amnion sıvısının hacmi dölütün hacminden fazladır. Karına hafif bir darbeyle bastırıldığında, dölüt amnion sıvısı içinde yüzer gibi hareket edip sıvıyı dalgalandırır. Bunu muayene eden doktor hisseder ve bu olaya “Ballotman” denir. Hamileliğin ikinci yarısmda karından muayeneyle çocuk, doktor tarafından saptanabilir.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.