Hapishaneler Psikolog Bulmakta Zorlanıyor

0

Hapishaneler Psikolog Bulmakta Zorlanıyor
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, cezaevinde görevlendirecek doktor, sosyolog, psikolog ve diş hekimi bulmakta zorlanıyor.
Türkiye de bulunan 458 ceza ve infaz kurumunda zaten 250 olan doktor kadrosuna rağmen toplam 67 doktor görev yapıyor. 250 kişilik doktor kadrosu bulunan cezaevlerinde şuanda 67 doktorun görev yaptığı ortaya çıktı.

BİRGÜN GAZETESİ – Her geçen gün mahkum sayısının artmasıyla 100 bin kişilik barajı aşarak kırmızı alarm vermeye başlayan cezaevlerinde doktor krizi yaşanıyor. Adalet Bakanlığı, mahkum sayısının hızla arttığı cezaevlerinde görev alacak doktor bulamıyor

“İMKANLAR KISITLI”
Ceza ve Tevkifevleri’nde çalışan doktorlar, cezaevinde kalan mahkumlar gibi, kısıtlı imkanlara sahip. Hastanelerde görev yapan bir pratisyen hekimin döner sermaye ile birlikte aylık ortalama 3-4 bin YTL maaş aldığına dikkat çeken yetkililer, cezaevinde görev yapan bir hekimin aylık ortalama bin 500 YTL maaş aldığına dikkat çekerek, “İmkanların kısıtlı olduğu ve maaşların da düşük olduğu bir kurumda çalışacak doktor bulmakta zorlanıyoruz” değerlendirmesini yaptı.
BU DURUM MAHKEMELERİ DE ETKİLER
Cezaevlerinde yaşanan doktor, dişhekimi, sosyolog ve psikolog sıkıntısını çözmek için Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü harekete geçti. Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeye başlayan bürokratlar, cezaevinde görev yapacak sağlık personelinin maaşının, hastanelerde görev yapan hekimlerle aynı seviye getirilmesi için kolları sıvadı.
Bakanlık yetkileri, yaşanan doktor sıkıntısının ilerde mahkemelerin işleyişini de etkileyeceğini vurgulayarak, doktor sayısının artması için öncelikle maaşların düzeltilmesi gerektiğini kaydettiler.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.