Hıçkırık neden olur?

0

Hıçkırık neden olur?
Hıçkırık, eğer çok uzun bir süredir geçmiyor ya da geçtiği andan bir kaç dakika sonra tekrar başlıyorsa, bu ciddi bir sorunun belirtisi olabilir.
İnsanı bazı zamanlarda oldukça zor bir durumda bırakan hıçkırık, ya aşırı yemek yendiğinde, ya fazla alkol tüketildiğinde ya da baharatı çok olan yemeklerin tüketilmesinde ortaya çıkar. Bu hıçkırık nedenlerinin yanı sıra aşırı sıcak ya da soğuk sıvılar tüketmekte hıçkırığı meydana getirir. Böyle bir hıçkırığa yakalandığınız zaman uzman bir hekime başvurmanız önerilir.
Karın ve göğüs bölgesinin ayırmakta olan diyaframın kasılması sonucu ses tellerinin arasında yer alan boşluğun kapanmasıyla bazen uzun bazende kısa süren istemsiz ses olayına hıçkırık denmektedir
Ayrıca hıçkırıp sebepleri arasında çok gülmek, diyafram sinirlerine yapılan baskı ve bu sinirlerde meydana gelen rahatsızlıklarda yer alır.

Hıçkırık nedenleri
Bir önceki Boyun damarlarında daralma belirtileri başlıklı konumuzda boyun damarlarında daralma belirtileri nelerdir ve boyun damarlarında daralmanın belirtileri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hickiriginsebepleri, hickirik nedenlerileri

Share.

About Author

Leave A Reply