İlköğretime Cinsellik Dersi

0

İlköğretime Cinsellik Dersi
MEB Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanarak bir örneği de Meclis’e gönderilen “Medyada Töre ve Namus Cinayetlerinin Yansımaları, Veliler ve Öğrenciler Üzerindeki Etkileri” adlı raporda, kadınları “tecavüzden korumak” için de park ve sokaklara daha fazla aydınlatma konulması önerildi.

Ali Ekber Ertürk / AKŞAM
Milli Eğitim Bakanlığı, tartışma yaratacak bir öneride bulundu ve “çocukları cinsel şiddet ve töre cinayetleri”nden korumak için ilköğretimden itibaren “toplumsal cinsiyet ve çocukların kendi bedenlerini tanıyacağı dersler” verilmesini istedi.
Raporda yer alan çarpıcı öneriler
“Zorunlu eğitim 11 yıla çıkarılmalıdır. Milli Eğitim, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da “tabulara takılmadan” töre ve namus cinayetleri konusunda çalışmalarda bulunması gerektiğini bildirdi. İlköğretimden başlayarak eğitimin her aşamasında şiddet ve toplumsal cinsiyet duyarlılığı konularını içeren ve çocuklara kendi bedenlerini tanımayı öğreten eğitim programları hazırlanarak uygulamaya konulmalıdır
Ailelere çocuk eğitimi ve çocuk yetiştirme yöntemlerinin verildiği “Anne-baba okulları” programları yaygınlaştırılarak kurumsal altyapı oluşturulmalıdır.”

Share.

About Author

Leave A Reply