K vitamini faydaları nelerdir?

0

K vitamini faydaları nelerdir?
İşte K vitaminin yararları
K vitamini yararları
Alkali, kuvvetli asitler, radyasyon, okside edici ajanlar tarafından etkisizleşir ve bu nedenle fazla miktarda E vitamini alınmamasına dikkat edilmelidir.
Yağda eriyen vitamin grupları arasında yer alan K vitamini sağlık açısından pek çok faydaları bulunan vitaminlerden olup, bilhassa da kan pıhtılaşmasının önüne geçen en etkili vitamindir.Isıya da dayanıklı olan K vitamini bağırsaklardan yağlarla emilerek karaciğere doğru yönelmektedir. Kefir, yoğurt, asitlenmiş süt bağırsaklardaki bakterilerin K vitamini üretmesini artırdığı için bol miktarda tüketilmesi tavsiye ediliyor. Herhangi bir sebepten dolayı ortaya çıkan kanamalarda kanın pıhtılaşması, kanamanın durması ve kemik yapımında kalsiyuma ihtiyaç vardır. Çünkü E vitamini K vitamininin emilimini bozuyor

Lahana, karnabahar, ıspanak, yeşil sebzeler, soya fasulyesi ve tahıllarda bol miktarda K vitamini bulunmaktadır. Vücudumuzda bağırsak bakterileri tarafından sentez edilen K vitamini vücutta eksik olduğu zaman kontrolsüz kanamalara sebep olur.

K vitamini malabsorbsiyon hastaları dışında diğer bireylerde daha nadir görülüyor. Ayrıca malabsorbsiyon hastaları dışında gebe olan kadınlarda da K vitamini eksikliğine rastlanır. Sebebi ise, bağırsak florası tam olarak gelişmemiş olmasıdır. K vitamini eksikliği yaşamamak için, K vitamini ihtiva eden gıdalardan günlük 60-85 miligram tüketmelisiniz. K vitamini açısından bilhassa sebzeler çok zengindir.

Bir önceki yazımız olan Uyku düzensizliğinin yol açtığı hastalıklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.