K vitamini faydaları nelerdir?

0

K vitamini faydaları nelerdir?
İşte K vitaminin yararları
K vitamini yararları
Alkali, kuvvetli asitler, radyasyon, okside edici ajanlar tarafından etkisizleşir ve bu nedenle fazla miktarda E vitamini alınmamasına dikkat edilmelidir.
Yağda eriyen vitamin grupları arasında yer alan K vitamini sağlık açısından pek çok faydaları bulunan vitaminlerden olup, bilhassa da kan pıhtılaşmasının önüne geçen en etkili vitamindir.Isıya da dayanıklı olan K vitamini bağırsaklardan yağlarla emilerek karaciğere doğru yönelmektedir. Kefir, yoğurt, asitlenmiş süt bağırsaklardaki bakterilerin K vitamini üretmesini artırdığı için bol miktarda tüketilmesi tavsiye ediliyor. Herhangi bir sebepten dolayı ortaya çıkan kanamalarda kanın pıhtılaşması, kanamanın durması ve kemik yapımında kalsiyuma ihtiyaç vardır. Çünkü E vitamini K vitamininin emilimini bozuyor

Lahana, karnabahar, ıspanak, yeşil sebzeler, soya fasulyesi ve tahıllarda bol miktarda K vitamini bulunmaktadır. Vücudumuzda bağırsak bakterileri tarafından sentez edilen K vitamini vücutta eksik olduğu zaman kontrolsüz kanamalara sebep olur.

K vitamini malabsorbsiyon hastaları dışında diğer bireylerde daha nadir görülüyor. Ayrıca malabsorbsiyon hastaları dışında gebe olan kadınlarda da K vitamini eksikliğine rastlanır. Sebebi ise, bağırsak florası tam olarak gelişmemiş olmasıdır. K vitamini eksikliği yaşamamak için, K vitamini ihtiva eden gıdalardan günlük 60-85 miligram tüketmelisiniz. K vitamini açısından bilhassa sebzeler çok zengindir.

Bir önceki yazımız olan Uyku düzensizliğinin yol açtığı hastalıklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Share.

About Author

Leave A Reply