Kaliteli Uykunun İpuçları!

0

Kaliteli Uykunun İpuçları!
Uzmanların önerilerine kulak ver ve kaliteli uykuya “merhaba” de!
Önce rahatla
En bilinen ve işe yarayan yöntemlerden birini denemeye ne dersin? Evet, kitap okumaktan bahsediyoruz.

İpek Koşan / MİLLİYET

Aşıksın, streslisin, yorgunsun… Hal böyle olunca, gözüne uyku girmiyor, girse de sürekli bölünüyor.
Gözünü tavana dikip uyumaya çalışıyorsun, ama ne mümkün? Koyunlar sayıyor, sevdiğin ünlüyle buluşuyor, “Alice” gibi harikalar diyarında oradan oraya dolanıyorsun… Sonuç olarak da sabah saatin alarmını sürekli 10 dakika sonrasına erteleyerek yataktan bir türlü çıkamıyorsun! Merak etme, bu sorunu yaşamından şutlaman çok da zor değil. Her sabah kendini yataktan spatula ile kazımak zorunda kalıyorsun! Öyleyse gel, sorununa çözüm bulalım. Ama kitabını dikkatli seçmelisin
Seni içine alacak ve bir sonraki sayfayı okumadan duramayacağın macera türü kitaplar, uykunun büsbütün kaçmasına neden olabilir! Ayrıca, Sudoku gibi bulmacalar çözmeyi de deneyebilirsin. Bu tür aktiviteler sayesinde zihnin rahatlayacak ve uykuya hazır bir hale gelecek.
Uykuya hazırlan
Yiyeceğin bazı yiyeceklerle vücudunu uykuya hazırlayabilirsin. Bunun için yediklerinin aminoasit içermesi gerekiyor. Örneğin, yeşil salata ile birlikte kepek ekmeğine hazırlanmış bir hindili sandviç işine yarayabilir. Çünkü bu sandviçin içinde bulunan aminoasitler mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun vücudunda düzenlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca bal ile tatlandırılan bitki çayları, özellikle de papatya çayı sana yardımcı olabilir. “Çay sevmem” diyorsan da, muz yiyerek kaslarını gevşetmeyi deneyebilirsin.
Egzersizlerle gevşe
Uykusuz bir gecenin ardından gelen gün çok daha yorucu olur. Bu yüzden özellikle ertesi gün çok önemli bir sınavın olduğunda, uyku öncesinde gevşeme egzersizleri yapmayı deneyebilirsin. Böylece 10 dakikanı ayırarak, rahat bir uykuya dalabilirsin. Meditasyon ve yoga yapmak da rahatlamana yardımcı olabilir. Yapacağın nefes egzersizleriyle de stres hormonlarını düzenleyerek, kalp atışlarını yavaşlatabilir, vücudunu uykuya hazır bir hale getirebilirsin.
Odanı düzenle
Odanı bir uyku limanı haline getirmeye ne dersin? Bunun için Feng Shui ilkelerinin bir kaçını uygulaman yeterli. İşte, yapabileceklerin…
Odan için kayısı rengi ve zeytin yeşili gibi yumuşak renkler seçmeyi dene.
Sakın yatağına yakın alanları dağınık bırakma.
Yastık seçimine dikkat et. Yastığın mutlaka temiz ve uygun yükseklikte olmalı.
Yatağının yerini, yattığın yerden odaya girenleri görecek şekilde ayarlamalısın.
Yatağının ayak ucu doğrudan kapıya bakmamalı.
Yatağın başını bir duvara dayamalısın. Aksi halde kendini dengesiz ve rahatsız hissedebilirsin.
Bunları da dene
Uykudan önce ılık bir duş al.
Yemeğini yatmadan en az üç saat önce ye.
Yatma vaktine yakın saatlerde çay, kahve gibi kafeinli içecekler tüketme.
Her akşam aynı saatte yatmayı alışkanlık haline getir.
Uyuyacağın odanın sessiz olmasına özen göster.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.