Kanserde kemoterapi tedavisi

0

Kanserde kemoterapi tedavisi
Bu uygulama ise, koltuk altındaki lenf düğümlerine yayılan ve ilk cerrahi müdahale sırasında fark edilen göğüs kanseri gibi kanserlerde önleyici bir tedbir olarak kullanılmaktadır. Birde anjuvan kemoterapi diye bir uygulama bulunmaktadır.
Kanserde kemoterapi
Aynı zamanda cerrahi bir müdahale veya radyasyon tedavisinden sonra varlığını sürdüren kanser hücrelerinin yok edilmesi amacıyla da anjuvan kemoterapiye ihtiyaç duyulabilir.

Kanser tedavisinde kemoterapi uygulamasının bazı yan etkileri mevcuttur.
Kanser tedavisinde kullanılacak olan kemoterapi uygulamasında pek çok kişi tek bir kullanılacağını zanneder, ancak kemoterapi tek bir ilaçla sınırlı bir uygulama değildir. Kemoterapi uygulamasında kanser hücrelerinin ölmesi için bir kaç tane ilaç gruplanarak verilebilir ve bu yöntem kombinasyon terapisi olarak isimlendirilir
Bunlar; ağızda yara, saçların dökülmesi, yutkunmada güçlük çekme, ağız kuruluğu, bulantı, kusma, ishal, kanama, enfeskiyon, toksik reaksiyonlar olmaktadır. Kemoterapi uygulamasından en az zarar gören organlar ise kalp, karaciğer, akciğerler ve böbreklerdir.

Bir önceki yazımız olan Kanserde radyoterapi tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: tedbir icin kemoterapi

Share.

About Author

Leave A Reply