Karaciğer yetmezliği tedavisi

0

Karaciğer yetmezliği tedavisi
Akut ani karaciğer yetmezliği ani başlayan bir problem olduğundan akut karaciğer yetmezliğinin tedavisi en kısa süre içinde yapılmalıdır.
Akut yeni başlayan bir olay olduğunu ifade eden bir terimken, kronik ise uzun süredir var olan ancak çok fazla şikayete sebep olmayan bir durumu ifade etmekte ve karaciğer yetmezliğinde de daha çok kronik tip karaciğer yetmezliğine rastlanmaktadır. Çünkü kronik karaciğer yetmezliğine nazaran akut karaciğer yetmezliği daha ciddi şikayetlere sebep olur ve hastayı daha çok riske atarak ciddi sağlık sorunlarıyla baş başa bırakır. Peki hem akut hem de kronik karaciğer yetmezliği nasıl tedavi edilir?
Karaciğer yetmezliğinin tedavisi
Karaciğer yetmezliği tedavi yöntemleri karaciğer yetmezliğinin ne şekilde husule geldiğine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ani başlayan ve gelişen akut karaciğer yetmezliği tedavisi yapılmaz ise karaciğerin fonksiyonlarını kaybetme riski söz konusudur
Böyle bir durumda karaciğer hücrelerinin ölümü gerçekleşir ve hayati tehlikeler gelişir. Kronik karaciğer yetmezliğinin tedavisi geciktiği zaman ise ileri evrelerde karında su toplaması oluşur.

Kronik karaciğer yetmezliğinin yeni başladığı evrelerde viral hepatitler bu safhada yakalanarak antiviral ilaçlarla tedavi edilmektedir. amaç bu tedavi ile hepatit B ve C virüslerini henüz hastalığı yerleştirmeden vücuttan uzaklaştırmaktır. Ancak karaciğer yetmezliği kesin olarak yerleşmiş ve geç dönemde bu sorundan haberdar olunmuş ise böyle bir safhada ortaya çıkan komplikasyonlar mücadeleye girişilir. İlerleyen evrede karın su toplaması problemi ortaya çıktığı zaman idrar söktürücü ilaçlar devreye girer.
Bir önceki Mide kanaması nasıl tedavi edilir? başlıklı konumuzda mide kanaması nasıl geçirilir ve mide kanaması tedavi yolları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: karaciğer yetmezliği tedavisi, ani karaciğer yetmezliği, karaciğee yetmezliği belirtileri, karaciğer yetmezliği için diyet, karacigermidedesutoplarmi

Share.

About Author

Leave A Reply