Kaşıntının Nedeni

0

Kaşıntının Nedeni
Bilim adamlarının bu keşiflerinin cilt hastalıkları için daha etkili tedavi yöntemlerinin bulunmasına yardımcı olması bekleniyor.

Science dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre, fareler üzerinde yapılan deneyler, bu hayvanların yalnızca kaşınma hissini ileten sinir hücreleri olduğunu gösterdi. Belirli sinir hücrelerinin, acı değil kaşıntı hissi için önemli olduğunu gösterdiklerini anlatan Çen, bu hücrelerin, gelecekte kaşıntı tedavisinde kullanılabilecek çok sayıda reseptör veya molekül içerebileceğini belirtti.

Araştırmacılar “GRPR” adı verilen ilk kaşıntı genini de 2007 de tanımlamıştı. Bilim adamları, kaşıntıdan sorumlu sinir hücrelerini buldu.

Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Washington Üniversitesi nden Zhou-Feng Çen yaptığı açıklamada, bu buluşlarının tedavi yöntemleri açısından çok önemli etkilerinin olacağını kaydetti.

St Louis deki Washington Üniversitesi ve Çin in Pekin Üniversitesi nden araştırmacılar, çalışmaları çerçevesinde kaşıntı sinir hücrelerini öldürerek, kaşınmayan fareler yarattılar
Bu gen omurilikte bulunuyor.

 

Share.

About Author

Leave A Reply