Kilo vermek uğruna yapılan hatalar

0

Med. Park Antalya Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü uzmanı Diyetisyen Aysun Yurdakul, bu hatalı yaklaşımların sebeblerinden birinin az zamanda çok kilo vermeye çalışmak olduğunu belirtti. Yurdakul, “Kilo kişinin yaşı, cinsiyeti, mevcut rahatsızlıkları ve metabolizma hızına göre değişir. Sağlıklı kilo kaybı vücut ağırlığına göre ayda 2 ile 4 kilo arasına olmalıdır” diyerek açıklama yaptı.

TEK TİP BESLENME HATASI

Tek tip beslenerek hızla kilo verebilmek isteğinin hata olduğunu kaydeden diyetisyen şunları söyledi:

”Meyve diyetleri, lahana diyetleri, şok diyetler kısa sürede kilo verdirir gibi gözükse de süreklilik arz etmez. Uyguladığımız diyet yaşamımız içinde yer almadığı sürece kalıcı olmaz. Yapılan diyet bizi sosyal yaşamdan koparmamalı, verilen kilolar ise kas ve sudan değil yağdan olmalıdır. Kilo kontrolünün sağlanabilmesi için yaptığımız diyet ve egzersiz programının hayat standardı haline gelmesi gerekiyor. Ne 2-3 ay yapıp bıraktığımız diyetin ne de sporun bize kalıcı faydası olacaktır. Sağlıklı yaşam tarzı kavramı sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin yeterli düzeyde olması anlamına gelmektedir.”

SAĞLIKLI YAŞAMIN ÖNEMİ

Yapılan araştırmaların sağlıklı yaşam tarzının bireyleri kronik hastalardan koruduğu veya hastalıkların seyrini iyileştirdiğini gösterdiğini de sözlerine ekleyen Yurdakul, “Yaşam tarzınızın sağlıklı olması için yapabileceğiniz en güzel değişiklik mevcut beslenme alışkanlıklarınızı, sağlıklı besinlerle değiştirip, sürekli yapabileceğimiz yoğunlukta sporu tercih etmek olacaktır” ifadelerini kullandı.

AÇ KALMAK STRES OLUŞTURUR

Bitki çayları faydalıdır, sınırsız içebilirim” düşüncesinin da hatalı olduğunu belirten Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Aysun Yurdakul, şunları kaydetti:

”Bitki çaylarının sınırsız tüketilmesi oldukça yanlıştır. Bazı türlerin aşırı tüketimi vücutta kalsiyum atımına ve kalıcı bağırsak ve sağlık problemlerine neden olabilir. ‘Öğün sayısını azaltırsam, meyve ve salata yersem kilo verebilirim’ düşüncesinde ise aç kalmak kilo kaybından çok bizi strese sokacaktır.

Stres ise diyetteki motivasyonumuzu olumsuz etkileyecektir. Diyetteki en büyük başarı süreklilikten gelmektedir. Aç kalarak yaptığımız diyetlerin ömrü çok kısa olacaktır. Bu yüzden meyve ve sebze tabi ki sağlıklı ama proteinden zengin yumurta, peynir, et, tavuk ve kuru baklagilleri, karbonhidrat kaynağı olan ekmeği de tüketmeliyiz. Besinleri karışık şeklinde tüketmemiz tek başlarına içerdikleri vitamin, mineral, elzem aminoasitlerin emilebilirliğini ve etkinliğini arttıracaktır.”

SİHİRLİ DEĞNEK YOK

Zayıflama sağlayan sihirli bir değnek olmadığını bildiren Yurdakul, “Zayıflamak için bir sürece başladığımızda ilk önce kan tahlillerimizi yaptırmalıyız. Metabolizma hızımız, mevcut rahatsızlıklarımız, yaşımız,cinsiyetimiz ve yaşam şeklimiz doğru kilo hedefi koymamızda etkili olacaktır. Doğru hedefle, uzun soluklu bir yolculuğa çıkmamız bize başarıyı getirecektir” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Share.

About Author

Leave A Reply