Kimden Hoşlanacağımızı ‘Testosteron’ Belirliyor

0

Kimden Hoşlanacağımızı ‘Testosteron’ Belirliyor

İSTANBUL – İngiliz bilimadamlarının yaptığı araştırmalar, testosteron seviyesi yüksek olan kadınların, James Bond filmlerinde rol alan aktör Daniel Craig gibi daha maskülen görünüşlü erkeklere ilgili duyduğunu gösterdi. Araştırmacılar, araştırmaya katılan erkekleri ve kadınları birer hafta aralıklarla, 4 teste tabi tuttu.
Aberdeen Üniversitesi Yüz Araştırma Labaratuarı’nda çalışan araştırmacılar, karşı cinsler arasındaki çekicilikte yüzün nasıl bir rol oynadığı konusunda bir araştırma yaptılar. Ayrıca, yine yüksek oranda testosteron seviyesine sahip olan erkeklerin de Natalie Portman gibi feminen yüzlü kadınlardan hoşlandığı belirlendi. Gönüllülerden her bölümde, testosteron seviyelerinin ölçülebilmesi için tükürük örnekleri alındı

Her bölümde gösterilen yüzleri nasıl buldukları sorulan deneklerin cevapları, testosteron seviyelerine bağlı olarak değişti.
Maskülen görünüşlü erkeklerin ve feminen görünüşlü kadınların daha sağlıklı çocuklar dünyaya getirdiğine inanıldığını söyleyen Aberdeen Üniversitesi psikoloji bölümü öğretim görevlisi Dr. Ben Jones, “Bu araştırma sonucunda, erkek ve kadınların hormonal dengelerinin değişimine bağlı olarak çekici buldukları insanların da değişebildiğini gözlemledik” diye konuştu.
Araştırma sonuçları, Aberdeen Üniversitesi’nde düzenlenecek bir açık oturumda tartışılacak.
 

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.