Kızamık aşısı ne zaman yapılır? Nasıl yapılır?

0

Kızamık aşısı ne zaman yapılır?Kızamık Aşısı

Uzmanlar Kızamık aşısının yeni doğan bir bebeğin 9 aylık olmasından sonra yapılması gerektiğini vurguluyorlar.
Kızamık aşısı ne zaman yapılır?

Kızamık aşısı ne zaman yapılmalı?

Kızamık aşısı nedir?

Eskiden en sık görülen çocuk hastalıkları arasında yer alan kızamık, kızamık aşısının icat edilmesinden sonra nadir rastlanır bir hale gelmiştir.
Kızamık aşısı kaç yaşında yapılır, kızamık aşısı ne zaman yapılmalıdır, kızamık aşısı yapılma, yetişkinlere kızamık aşısı ne zaman yapılır 1963 yılında bulunan kızamık aşısı zamanında yapıldığı vakit güçlü bir şekilde bu hastalıktan korumaktadır. Kızamık aşısı yaptırmaya geç kalmış olan çocuk ve yetişkinler bu hastalık sebebiyle hayatını kaybedebiliyorlar. 9. aydan sonra 14-18. aylarda ve 4-6 yaş arasında birer doz daha yapılması gerektiğini söylemekteler.
4-6 yaş aralığında olan bir çocuğa kızamık-kabakulak-kızamıkçık karma aşısının yapılması önerilmektedir. Kızamık aşısı yapıldıktan sonra kızamıkçık virüsü vücuda girse bile aşı virüsü etkisiz hale getiriliyor ve çocuklarda kızamık hastalığı başlamadan önlenmiş oluyor. Yetişkinler ise kalabalık ortamlarda uzun bir süre vakit geçirmeden önce bu aşısı yaptırmalıdır. Bilhassa da hacı adayları kızamık aşısını yaptırmadan yola çıkmamalıdır.

Kızamık Hastalığının Belirtileri

Kızamık mikrobu girdikten yaklaşık 10. gününde döküntü öncesi dönemin bulguları ortaya çıkar ve ortalama olarak 3 gün sürer. Mikrop kapan hastanın ateşi yükselir, vucüdda titreme ve ağız içinde beyaz lekeler oluşur. Kuru öksürük sürekli ve rahatsız edici boyuttadır. Gözler kızarmaya başlar ve ışıktan etkilenmeye başlar.
Döküntülü dönemde, döküntüler kırmızı rengi alır ve büyümeye başlar, döküntüler ayaklarda vucüd da ve kollara görülmeye başlar. Hasta halsiz ve ateşi yükselmiştir. Bademcikler şişmiş zar zor yutkunmaya başlamıştır.

İyileşme döneminde döküntüler solmaya başlar. İz bırakmazlar ve hasta artık iyileşmiştir. Kişi, eski enerjisine kavuşur. Hastanın ateşi normale döner ve kişi, soğuk algınlığından kurtulur.

Bir önceki Menenjit bitkisel tedavisi başlıklı konumuzda menenjit hakkında bilgiler sunulmuştu.

Share.

About Author

Leave A Reply