Kompleks Faydaları

0

Kompleks Faydaları
Bilinci saran kompleksler asıl biçimlerinden farklı olarak günlük yaşama yansımaları nedeniyle, gerçek bozukluğun gizlenmesinin yarattığı sorunu psikanaliz yönteminin uygulanmasıyla çözüm-leyebilme olanağı doğmuştur. Kabuk çatladığında, yani süpereogunun yeterli baskıyı ve kontrolü sağlayamadığı durumlarda bilinçaltının bastırılmış idleri, yani kompleksleri kişinin bilinç düzeyine yükselirler ve birtakım simgesel anlatımlarla doyurulmaya başlanırlar. Dil sürçmelerini, bazı kekemelikleri, bazı düşleri.kişilik bozulmalarım ve daha pek çok şeyi bilinçaltmdaki komplekslerin değişik türlerde günlük yaşama yansımış biçimleri olarak gösterebiliriz.
. Kompleksler tıpkı henüz oluşmamış, fakat yer kabuğunu sürekli zorlayan yanardağlara benzer, kişinin günlük yaşamı ile sürekli çatışma halindedir, bu çatışma bilinç altında sürdürülmektedir ve tıpkı bir yanardağda olduğu gibi kabuğun zayıf bir noktasından patlayabilir.
KOMPLEKS: Süperegonun baskısıyla doyuma varılmasına izin verilmeyen libido dürtüleri, diğer bir deyişle baskı altına alınmış, frenlenmiş olan id bölümü, kişinin komplekslerini oluşturur

Share.

About Author

Leave A Reply