Kronik Yorgunluk Sendromunun Belirtileri

0

Kronik Yorgunluk Sendromunun Belirtileri

Başka tıbbi bir neden olmaksızın, en az 4 ay boyunca süren aşırı yorgunluk hali söz konusuysa kronik yorgunluktan şüphe edebilirsiniz. Buna ek olarak, CFS hastalarında kısa-süreli hafıza ve konsantrasyonda ileri derecede bozukluk, kas ve boğaz ağrısı, hassas lenf düğümlenmesi, şişlik ve kızarıklık olmaksızın eklemlerde ağrı, rahatsız uyku, gün boyu süren kırgınlık hali ve başağrısı gibi semptomlar da görülüyor. En fazla 25-45 yaş arası bireylerde görülen CFS’ye, erkeklerden çok kadınlarda rastlanıyor.

Tıp dünyasında Chronic Fatigue Syndrome (CFS) olarak bilinen kronik yorgunuluk, uzun süren yorgunluk hali ile beraberinde birçok belirti ile baş gösteriyor. Tüm bu belirtiler istirahat etmenize rağmen geçmiyorsa ve uzun süre devam ediyorsa siz de kronik yorgunlardan olabilirsiniz

CFS hastalığına neyin sebep olduğu hala tam olarak bilinmiyor, bu yüzden önlenmesi de zor. Bulaşıcı birhastalıkolduğunu kanıtlayacak bir bulgu elde edilmiş değil. Daha çok genetik sebeplerle hastalığa yatkın olma ihtimali artıyor.Virüs enfeksiyonu, stres ve depresyon gibi sebepler de kronik yorgunluğu tetikleyici unsurlar arasında.
CFS hastalığının kesin bir sebebi olmadığı gibi tek ve kesin bir tedavisi de yok. Fakat semptomları hafifletmek içinilaçtedavisi uygulanabilir. Örneğin kas ve baş ağrısı için ağrıkesici, depresyon için antidepresan ilaçlar alınabilir. Davranış terapisi, fizyoterapi, psikolojik yardım, ve fiziksel egzersizler de işe yarayabilir. Stresten uzak durmak, sağlıklı beslenmek ve iyi dinlenmek de CFS hastalarını rahatlatacak çözümler arasında.
ZAMAN

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.