Lif kopması nasıl anlaşılır?

0

Lif kopması nasıl anlaşılır?
Aksi durumda yanlış uygulanan müdahaleler sonucunda, küçük bir sorunu ciddi bir sorun haline getirebiliriz.

Bazı kişiler lif kopması ile karşılaştıklarında akıllarına lif kopması olduğu gelmez ve yaşanan ağrı ve acıyı dindirmek için çeşitli uygulamalar denemeye başlarlar.
Ani yanlış hareketlerde bulunmak, vücudun ağırlık taşıma kapasitesinin üzerinde bir şeyler taşımaya çalışmak gibi kasları gereğinden fazla zorlayıcı hareketlerin yapılması lif kopması ile karşılaşılmasına neden olur. Belirli sayıda kas liflerinin yırtılmasıyla liflerin birbirine tutunamamasından dolayıliflerde kopmalar görülmektedir. Lif kopması bazı kişilerce anlaşılması zor bir rahatsızlık olmakta ve bu nedenle lif kopması anlaşılmadığı için bazı kişiler bu duruma yanlış müdahalelerde bulunmaktadır. Peki lif kopması nasıl anlaşılabilir? Lif kopmasının belirtileri nelerdir?
Lif kopmasının belirtileri
Başımıza gelen ve sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz sorunlar karşısında kesinlikle sorunun ne olduğundan emin olmadan hiçbir tedavi metodu uygulamamalıyız
Bu uygulamalardan biride masajdır. Lakin masaj lif kopmasında tehlikeli bir yöntemdir. Lif kopmasının kesin olarak anlaşılabilmesi için sağlık kuruluşlarında röntgen çekinmek gerekir. Röntgen lif kopmasının anlaşılmasında en doğru uygulamadır.
Lif kopmasının belirtileri ise ağrı, duyarsızlık, hareket etmede zorlanma, acı çekme gibi şikayetlerdir. Ancak bu şikayetler pek çok kas sorunlarında husule geldiği için, bu şikayetler söz konusuyken kesin olarak lif kopması var denemez. Lif kopmasının kesinliğinden bahsetmek için röntgen şarttır. Ağrı ve acıyı dindirmek için soğuk kompres uygulanması önerilir.
Bir önceki Lif kopması tedavisi başlıklı konumuzda lif kopması nasıl iyileşir hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: dizde lif kopması nasıl anlaşılır, lif kopması nasıl anlaşılır, lif atmasi nasil anlasilir, dizde lif atması tedavisi, diz lif kopması belirtileri

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.