Mesane sarkması ameliyatı

0

Mesane sarkması ameliyatı
Mesane sarkmasının tedavisi ise ameliyatla yapılmaktadır. Ekseri çok doğum yapmış ve menopoz girmiş olan kadınlarda kasların gevşemesine bağlı olarak husule gelen mesane sarkması yaşam kalitesini bozduğu için tedavi edilmesi gerekir. Peki mesane sarkması ameliyatı nasıl yapılır?
Mesane sarkması ameliyat
Mesane sarkması sorunu olan hasta eğer yaşlı ise mesane sarkması ameliyatı esnasında rahim alınmakta ve rektum onarılmaktadır. Eğer hastanın yaşı genç ise rahim alınmaz yalnızca sarkan rahim boyunun alınması ve rektumun onarılması işlemleri yapılır.
Sürekli idrara çıkma isteği, idrarı tam yapamama, idrar yaparken zorlanma, gülme ya da ilişki esnasında idrarı tutama gibi belirtileri bulunan mesane sarkması pek çok hastanın kendi kendine yaptığı muayene ile eliyle bu durumu fark etmesi sonucunda tedavi için bir uzmana başvurduğu sorunlardandır
Bazı hastalara bu işlem uygun olmadığı zaman ise laparoskopik olarak bir takım tedavi girişimlerinde bulunur ve bu sayede pelvik dokuları doğumdan önceki sağlıklı haline geri döndürülmüş olur.

Mesane sarkması ameliyatı sonrasında ise hastalar pek çok şeye dikkat etmelidir. Bunların başında sigaradan uzak durmak, öksürük varsa tedavi olmak, kegel adı verilen kas güçlendirici egzersizler yapmak, ağır kaldırmamak, ıkınma ve zorlanma gerektirecek işlerden de uzak kalmak gelir. Eğer ki bu tedbirleri almazsanız kısa süre sonra aynı şikayetleri yeniden yaşayabilir ve yeni bir ameliyata maruz kalabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kemik erimesinden korunmak için ne yapmalıyız? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: idrar kesesi sarkması hangi bölüm bakar, idrar torbasi sarkmasi ameliyati nasil yapilir, mesane operasyonu sonrası yaşanan sorunlar, mesane sarkması ameliyatı, rahim sarkma ve mesane sarkma ameliyatları

Share.

About Author

Leave A Reply