Mesane sarkması belirtileri

0

Mesane sarkması belirtileri
Karın iç basıncını arttıran bu sorun pek çok belirtiyi de husule getirdiği için mesane sarkmasının anlaşılması kolay bir durumdur.
Mesane sarkması belirtileri nelerdir?
Mesane sarkması hasta tarafından elle muayene esnasında anlaşılabilmektedir. Ayrıca mesane sarkması sigara kullanımının, kronik ve kuvvetli öksürüğün, uzun dönem kabızlığın, obezite ve astım gibi akciğer hastalıklarında da payı bulunmaktadır.
Tıp dalında sistosel adı verilen halk arasında da daha çok idrar torbası sarkması ismi ile kullanılan mesane sarkması, genellikle çok doğum yapan kadınlarda ya da menopoz döneminden sonra yine kadınlarda sıkça husule gelen sorunlarda bir tanesidir. Mesane sarkmasının nedeni kalça kaslarındaki zayıflık ve gevşeklik olduğu için menopoz dönemine azalan östrojen hormonunun bu soruna yol açmasında büyük payı vardır
Mesane sarkmasının en belirgin belirtisi ise sizinde tahmin edebileceğiniz gibi sık sık idrar çıkma durumudur. Mesane sarkması olanlarda cinsel ilişki ya da gülme esnasında ağrı ve idrar kaçırma şikayetleri de gözlenmektedir.

İdrarı tutama, idrar yaparken zorlanma, tam idrar yapamama ve devamlı idrara çıkma isteği mesane sarkmasının belirtileri arasındadır. Ayrıca ıkınma ya da zorlanma sonucunda vajinanın aşağı inmesi, vajinadan doku sarkması gibi belirtileri de bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kemik erimesinden korunmak için ne yapmalıyız? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: mesane sarkmasının belirtileri, idrar torbasının sarkması belirtileri, mesane sarkması belirtileri

Share.

About Author

Leave A Reply