Nyt: Türkiye Esad’dan Şok Terapi İstiyor

0

Nyt: Türkiye Esad’dan Şok Terapi İstiyor
New York Times Gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, kendisiyle yapılan mülakat sırasında Türkiye’nin Suriye’deki gelişmeler konusunda “bir hayli kaygılı ve kızgın” olduğunu söylediğini aktardı.
Gazete, bazı yetkililerin özel olarak Suriye’nin Türkiye içindeki Kürtler ile gerilimleri körüklemeye çalışması olasılığından endişe ettiklerini de öne sürdü.
Gazeteye konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın “halkının kalbini kazanmak için en kısa süre içinde şok terapi” uygulaması gerektiğini belirtirken Esad’ın hâlâ reform yapabileceği inancını da dile getirdi. Suriye’deki mezhep kargaşası olasılığının Erdoğan için bir “meydan okuma” da oluşturduğunu öne sürdüğü haber şöyle devam etti: “(Erdoğan) hükümetinde bazı gruplar, ideolojik olarak Suriyeli Müslüman Kardeşler’e daha yakın.

Suriye’deki isyana Esad rejiminin sert tepkileri dünya gündemindeki yerini korurken, Ankara’nın Suriye politikası da dikkat çekiyor
Sayın Erdoğan, Suriye ordusunca 1982’de en az 10 bin insanın öldürüldüğü, Sünni İslami isyanının bastırılmasına gönderme yaparak bölgede ‘yeni bir Hama’yı görmek istemediği uyarısını yaptı. Bunun da, Suriye liderliğindeki bazılarının mezhebi lenslerle okuduğu bir açıklama olduğu kuşkusuz.”
GAZETE HABERTURK

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.