Östrojen Hormonu, Erkek Psikolojisine İyi Geliyor

0

Östrojen Hormonu, Erkek Psikolojisine İyi Geliyor
Kulkarni, “Kanlarında yüksek seviyede östrojen hormonu bulunan erkek hastalar ya bizim kendilerine verdiğimiz östrojen hormonu ya da zaten doğal olarak kanlarında bu hormonun yüksek seviyede bulunması nedeniyle, psikolojik rahatsızlıkların etkilerine karşı daha başarılı oldular.” dedi. Daha önce bu hormonun sadece kadınlarda kullanılabileceği zannediliyordu.
Araştırmayı yöneten ve 25 yıldan bu yana bu alanda çalışan Jayashri Kulkarni iki hafta boyunca 53 erkek hasta üzerinde yapılan deneylerde, özellikle erkekleri güçten düşüren şizofreni vakalarına karşı olumlu sonuçlar aldıklarını belirtti.

Dünyada ilk defa Avustralya’nın Melbourne şehrindeki Alfred hastanesinde yapılan deneylerde, erkeklerdeki östrojen hormonunun seviyesinin yükseltilmesinin, endişe ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkların etkilerini azalttığı ortaya çıktı.
Melbournelu bilim adamları, östrojen hormonunun erkeklerde şizofreni hastalıklarını tedavide kullanılabileceğini keşfetti

Östrojen insan vücudundaki dopamine ve serotonin maddelerinin seviyesini düşürerek psikolojik açıdan etkili ilaçların işlevini yerine getiriyor. Bu da hastanın moralini yükseltiyor, kendisini daha iyi hissetmesini sağlıyor. “Schizophrenia Research” adlı bilimsel dergide yayınlanan makalede kadınlık hormonu olan östrojen seviyesi yüksek olan erkekler, erkeklik hormonu olan testosteron seviyesi yüksek erkeklere göre psikolojik hastalıklara karşı dirençleri daha yüksek oluyor.
CİHAN

Share.

About Author

Leave A Reply