Otistik Çocukların Önemli Bazı Özellikleri

0

Otistik Çocukların Önemli Bazı Özellikleri
Bebekliğin ilk dönemlerinde annelerin ilk fark ettikleri çocuklarının diğer çocuklara nazaran daha az güldükleridir.

Genellikle bebekliğin ilk iki yılı içinde otizme ait belirtilerin başlaması beklenir. Otizm belirtileri çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine göre çok farklılıklar gösterebilir. Nadiren bu belirtiler daha geç yasta da başlayabilir. Annenin bedensel teması, çocuğunu kucaklaması ve öpmesi her çocuğun arzuladığı bir işlev olmasına karsın bu Çocukları rahatsız eder
Adeta sevilmekten hoşlanmazlar ve tepki gösterirler. Ana babanın seslenmesine karsı yanıt vermemeleri nedeniyle çoğu aile çocuklarının sağır olduğunu dahi düşünebilir. Çevredeki insanların görünümleri, giyicileri dikkatlerini çekmez. dışarıdan izlendiğinde adeta odada kimse yokmuş gibi davranırlar. İnsanlarla göz göze gelmekten kaçarlar. Yalnızlığı severler ve yalnız bırakılmaya tepki göstermezler. Normalde çocuklar uyumadıkları dönemlerde yatakta kalmak istemez anneden ilgi beklerler. Ancak bu çocuklar uyumadıkları halde saatlerce yatakta sessizce kalabilirler. İlk dönemlerde anne ve babayı diğer insanlardan ayırmakta güçlük çekmelerine karsın yasları ilerledikçe anne babaya bağlılıkları aşırı derecede artabilir ve ayrıldıklarında yoğun sıkıntı yasayabilirler.
Ot istik çocuklar en çok konuşma gecikmesi şikayeti ile hekime getirilirler. Bedensel gelişimi yaşına uygun olan çocuğun konuşması yaşıtlarına göre oldukça geridir. 5 yaşına geldiklerinde ancak % 50 si tek kelimelerle konuşabilir. Konuşmayı ilişki kurmaktan çok ihtiyaçların giderilmesi için kullanırlar. Bir kısmi ise ileri yaslarda dahi konuşamaz ya da konuştukları anlaşılamaz. Konuşmanın geriliği yanında bu çocuklarda söylenen sözcükleri tekrarlama ve kelime uydurma gibi konuşma bozuklukları görülebilir. Konuşmadaki bütün bu gerilik ve bozukluklar çocuğun ilişki kurmadaki zorluğunu bir kat daha artırır.
– Kendisini çevresinden uzaklaştırma ve kendi dünyaşında yasama
– Cansız nesnelere insanlardan daha fazla ilgi gösterme
– Sebepsiz gülümseme, gülme ve ağlamalar
– Söylenen sözleri anlamsızca tekrarlama
– Konuşması yaşıtlarına göre gerilik
– Cümle içinde kelimelerin yerlerini yanlış kullanma
– Anlamsız yeni kelimeler uydurma
– Göz göze gelmekten ısrarla Kaçınma
– Kucağa alınmayı beklememe
– Değişikliklerden Kaçınma
– Arka arkaya anlamsızca Bazı hareketlerin tekrarı
– Hafıza, müzik ve okuma gibi alanlarda garip becerilerinin olması
– Kendine zarar verici hareketler
– diş uyaranlara (ışık , ses gibi ) anormal cevap verme
– Belli nesnelere aşırı bağlanma (ip parçası, gazoz kapağı gibi)
– diğer çocuklarla ilişkiye girememe
– aşırı korkulu ve tedirgin bir hal içinde olma
 

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.