Over kanseri belirtileri

0

Over kanseri belirtileri

Badem büyüklüğünde bir çift organ olarak kadın vücudunun karın bölgesinde uterusun her iki yanında bulunan overler, hem yumurta üretmekle hem de kadınlara özgü hormon olan östrojen ve progesteron salgılamakla görevlidirler. Aynı zamanda over kanseri kadınlarda görülen kanser türlerinin arasında en ölümcülüdür. Kadınların göğüslerinin büyümesi, vücutlarının şekil alması, tüylerin kontrolü, adet dönemi ve gebelik, overlerin salgılamış olduğu hormonlar tarafından ayarlandığı için overlerde husule gelen sorunlar kadınların yaşam kalitesini düşürür.

Overlerde husule gelen en mühim sorun kanserdir. Yumurtalıkların yüzey tabakasında gelişen over kanseri başlangıç evresindeyken hiçbir belirti göstermez, ancak son aşamasında iken karın şişliği ve alt karın ağrıları belirtileri ortaya çıkar. Over (yumurta) kanseri, kadınlarda görülen kanser türleri arasında en sık rastlanan ve en tehlikeli olanıdır

Over kanseri de tüm kanserler gibi erken evrelerde fark edilirse tedavisi başarılı olur. Ekseri menopoz sonrası kadınları tehdit eden over kanserinin nedenleri kesin olarak bilinmemekte ancak genetik faktörlerin, meme ve rahim kanserinin etkisi olduğu düşünülmektedir.

Bir önceki Kan kanseri nedenleri başlıklı konumuzda kan kanseri, kan kanseri sebepleri ve lösemi hastalığının nedenleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: OVER KANSERİ BELİRTİLERİ, yumurtalık kanseri belirtileri

Share.

About Author

Leave A Reply