Polisitemi hastalığı nedir?

0

Polisitemi hastalığı nedir?
Çünkü tedavisi altta yatan sebebe yönelik yapılmaktadır. hastalığın kesin olarak neden meydana geldiğini anlamak için iyi bir tıbbi araştırma gereklidir.
Genellikle altında yatan sebepler tümör ya da akciğer hastalığı olan polisitemi hastalığı, kanda gereğinden fazla alyuvarların yükselmesinden kaynaklı olarak husule gelmektedir. Polisitemi hastalığının en net belirtileri ise cilt üzerinde kızarıklık, kaşıntı ve tromboz eğilimi göstermesi olmaktadır.
Polisitemi kan hastalığı
Polisitemi kan hastalığı ekseri orta yaş grubunda sıkça görülen bir sağlık problemidir
Kandaki alyuvar hücrelerinin artması kan yoğunluğunun fazlalaşmasına sebep olduğundan damar tıkanıklığını husule getirmektedir. Bu nedenle de hastanın cildinde kırmızılığa rastlanır. Toplardamarlardan geçen kan yoğunluğu arttığı için bu damarlarda genişleme söz konusu olur. Doğuştan ya da genetik bir sorun olmamakla beraber, sonradan ortaya çıkan polisitemi hastalığı, ekseri erkeklerde görülmektedir.

Kan yoğunluğunun fazlalığı aynı zamanda trombosit sayısının artmasına, felce ve kal krizine de sebebiyet vermektedir. Halsizlik, baygınlık, sindirim bozuklukları, mide ve bağırsağın kan ile dolması, ülser, baş ağrısı, sersemleme ve bulanık görme belirtileri bulunur.

Bir önceki yazımız olan Cilt ve vücut maskesi tarifi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: polisitemi tedavisi, kan fazlalığı polisitemi, polisitemi baygınlık, polisitemi belirtileri, polisitemi cilt kizariklik

Share.

About Author

Leave A Reply