Serebral palsi nedir?

0

Serebral palsi nedir?
Serebral’ın anlamı beyinle ilgili demek; Palsi’nin anlamı ise, kas yetersiziliği demektir. Doğum öncesinde, sırasında yada sonrasında dünyaya gözlerini yeni açmış bebeklerde oluşan komplikasyonlar sonucu meydana gelen bu hastalık, bebeğin bundan sonraki yaşamını olumsuz derece etkilemektedir.Bu nedenle anne ve babalara büyük sorumluluklar düşmektedir.
Serebral Palsi’li çocukları olan anne ve babaların bu hastalık hakkında detaylı bilgiye sahip olması, bilinçlenmesi ve nasıl bir davranış sergilemeleri gerektiğini bilmeleri gerekir.
Çok erken bir zamanda ortaya çıkan bu hastalık, yeni gelişen beyni etkilemektedir.

 
Serebral Palsi nedir?

Beyin felci olarak da bilinen Serebral Palsi; doğum öncesi, sırası yada sonrasında beyin bölgesinde meydana gelen bir sorunun, hareket olanağını sağlayan kasların yetersiz ve zayıf kalmasını etkilemesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır
Serebral palsi hastalığı olan çocuklarda güçsüzlük, sertlik, yavaşlık, titreme, denge bozuklukları ve daha birçok sorun görülür. Beyindeki oluşan kalıcı hasar neniyle ortaya çıkan bu hastalığın diğer adı da spastiktir.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: seberal palsi, serebral anlami, serebral nedir, serebral pans hastaligi

Share.

About Author

Leave A Reply