Sınav Performansının Yolu Kaygıdan Geçer

0

Sınav Performansının Yolu Kaygıdan Geçer
Sezen Zeytinoğlu, 18 Haziran 2011’de ilki yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) öncesi öğrencilere ve ailelerine önerilerde bulundu. Dr.
Aşırı stresin performansı olumsuz etkilediğini belirten Zeytinoğlu, “Ancak hiç kaygı duyulmaması mümkün olmadığı gibi insana uyuşukluk da verir.

İzmir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Bizi yönetmeyen, bizim onu yönettiğimiz düzeyde kaygı hemen her durumda yaralıdır” dedi
Bu noktada ailelere de önemli görevler düştüğünü belirten Zeytinoğlu, onların da kendi streslerini yönetmelerinin, endişelerini yansıtmamalarının, söz ve beden dili ile çocuklarını zaten çok sevdiklerini belli etmelerinin, onları akranları ile kıyaslamamalarının çok yararlı olacağını söyledi.
Hayatın sonu değil
Öğrenciler üzerinde stres yaratan durumun sınavın kendisinden çok, sınavla ilgili yorumları olduğunu hatırlatan Zeytinoğlu, “başarılı olamazsam tüm geleceğim mahvolur”, “rezil olurum”, “ailemin yüzüne bakamam”, “bütün emeklerim(iz) boşa gider” türünden düşüncelerin yanlış ve yararsız olduğunu söyledi ve “Hayat bir sınavdan ibaret değildir; karşımıza bundan çok daha hayati nice sınavlar çıkaracak” dedi.  Zeytinoğlu, LYS sınavının, kesinlikle çocukların kişiliklerini ölçmediği gibi pek çok önemli konudaki bilgilerini de ölçmediğine dikkat çekti.
Milliyet

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.