Sindirimi kolay besinler nelerdir?

0

Sindirimi kolay besinler nelerdir?

Günümüzde her birimiz sindirimi kolay besinleri tüketmeyi ister, ancak çoğu kez bu isteğimizi yerine getiremediğimiz için mide ve bağırsak şişkinlikleriyle karşılaşır, gaz şikayetleri çeker ve beslenme sonrasında büyük rahatsızlıklar hissederiz. Oysa ki beslenmenizde her zaman sindirimi kolay besinlere yer vermemiz bu şikayetleri yaşamamıza ve daha rahat, daha sorunsuz bir hayat sürmemize muavenet der. Gelin hep birlikte sindirimi kolay yiyecekler nelerdir öğrenelim ve bu besinlere ağırlık verelim. Aynı zamanda sindirimi kolay olan besinler sağlık açısından da pek çok yarar sağlamaktadır.
Sindirimi kolaylaştıran besinler
Sindirimi kolay besinlere beslenme programında yer verdiğimiz zaman şişkinlik ve gaz gibi şikayetlerle karşılaşmayacak ve sindirim sistemimizde bu sayede çok fazla zorlanmayacaktır
lif bakımından zengin olan posalı olarak da bilinen besinlerin tüketimi mide ve bağırsak gibi sindirimle alakalı olan organlarımızın çok fazla zarar görmemesine olanak sağlar. Aynı zamanda çeşitli sağlık problemlerinden de kendimizi korumuş olur. Kafeinli, gazlı, asitli, proteinli, baharatlı, şekerli ve yağlı yiyeceklerin sindirimi zor olmaktadır. Bu besinlerin tüketimine dikkat etmek, sindirimi kolay olan yiyeceklere ağırlık vermek gerekir.

Sindirimi kolay olan besinler hangileridir derseniz bunların başında sizlerinde tahmin edebileceğiniz gibi sebze ve meyvelerdir. Haşlanmış sebzeler, çorbalar, patates püresi, kayısı, muz, esmer ve kepekli ekmek, karpuz, kabak, havuç, şeftali gibi sebze ve meyveler sindirimi kolaylaştıran gıdalardır. Sodanın da hazmı kolaylaştırdığı bilinir ancak soda sindirimi çok fazla kolaylaştırmadığını söyleyen uzmanlar maden suyunun tüketimini önermektedir. Mide ve bağırsak şikayetleri yaşadığınız zaman bu sebze ve meyvelere ağırlık verebilir, ekmek olarak da kepekli ekmek yiyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kavun çekirdeğinin faydaları nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: hazmı kolay yiyecekler, sindirimi kolay yiyecekler, sindirimi kolay olan besinler, sindirimi kolay besinler, rahat sindirim nasil olur

Share.

About Author

Leave A Reply